15 Kasım Girne’de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 22:27

15 Kasım Girne’de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı

15 Kasım Girne’de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı
Son Güncelleme :

15 Kasım 2022 - 21:42

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39’uncu yıl dönümü Girne’de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet bayramı kutlamaları kapsamında, Girne Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde yer alan törene, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına bakım Albay Ahmet Tümay, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Albay Ahmet Bozdoğan, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Polis Müdürülüğü, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürlüğü, siyasi parti, kurum, kuruluş ve dernek temsilcileriyle, bölge okullarının öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Tören , Anıt’a çelenklerin konması,saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.
Girne Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören protokolün,tören birlikleri okullar ve halkın bayramını kutlamasıyla devam etti.

Osman Nejat Konuk Ortaokulu öğrencilerinin okuduğu şiirlerin ardından,günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Deniz Üsteğmen Abdurrahman Çavuşoğlu yaptı.

Çavuşoğlu Kıbrıs Türk halkının en kutsal hazinesi , milli varlığının ve benliğinin simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs Türk halkının, anavatan Türkiye ile birlikte zulüm ve haksızlığa karşı vermiş olduğu özgürlük mücadelesinin en kıymetli karşılığı olduğunu vurguladı.

Konuşmasında, Kıbrıs Türk Halkının anavatanıyla birlikte verdiği varoluş mücadelesine değinen Çavuşoğlu, Barış Harekatı’yla Türk halkının özgürlük ve bağımsızlığa kavuştuğunu,Kıbrıs’ta Türklere ve Rumlara barış, huzur ve istikrar geldiğini belirtti.

Tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen, kurucu cumhurbaşkanı rauf Raif denktaş ve Cumhuriyet meclisinin 15 Kasım 1983’te oy birliğiyle aldığı kararla cumhuriyeti ilan ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bugün kendi egemen devletinin sınırlaır içindeözgür bir ülkede yaşayan kıbrıs türk halkı , yaptığı mücadeleyi, 1963-1974 yılları arasındaki zor günleri hatırlaması , o günkü hal ve şartları , günümüz ile karşılaştırması , bugün ulaşılan başarının itici gücünü görmemize çok büyük fayda sağlayacak, bizlere özgüven v ecesaret verecektir”diye konuştu.

Konuşmasında, Ulu Önder Atatürk, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük meşalesini yakan Doktor Fazıl Küçük ve KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve ebediyete intikal etmiş kahraman ve aziz şehitleri anan Çavuşoğlu, ‘Rahat uyuyunuz, biliniz ki dünya var oldukça Kıbrıs’ta Türk varlığı devam edecektir’ dedi.

Girne Atatürk Anıtı önündeki tören,resmi geçitle sona erdi.

Resmi geçit töreninin ardından Solo Türk ekibinin gösterisi yer aldı.BRT

Kıbrıs Haber