2.700 Yıllık Dışkıda Bira ve Küflü Peynir Kalıntısı BulunduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 17:10

2.700 Yıllık Dışkıda Bira ve Küflü Peynir Kalıntısı Bulundu

2.700 yıllık bir insan dışkısını inceleyen araştırmacılar, Demir Çağı Avrupalılarının mavi peynir ve bira tükettiğini keşfetti. Böylece …

Son Güncelleme :

15 Ekim 2021 - 11:16

2.700 Yıllık Dışkıda Bira ve Küflü Peynir Kalıntısı Bulundu

2.700 yıllık bir insan dışkısını inceleyen araştırmacılar, Demir Çağı Avrupalılarının mavi peynir ve bira tükettiğini keşfetti. Böylece atalarımızın damak zevkinin günümüzden çok da farklı olmadığını keşfettiler.

Avusturya’daki Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut tuz madenlerinden alınan dışkı örnekleri üzerinde yapılan detaylı bir araştırmada iki cins mantar ortaya çıktı: ‘Penicillium roqueforti’ ve ‘Saccharomyces cerevisiae’ (bira mayası olarak da bilinir).

Bu iki mantar, günümüzde hala yaygın olarak küflü peynir ve bira üretiminde kullanılyor ve tarihçilere yalnızca uzak atalarımızın ne yediği hakkında değil, tıpkı vakitte yiyecek ve içecek imal tekniklerinin ne kadar sofistike olduğu konusunda da bir fikir veriyor.

Demir Çağı Avrupası insanları bira ve küflü peynir tüketiyormuş

İtalya’daki Eurac Mumya Araştırmaları Enstitüsü’nde vazifeli mikrobiyolog Frank Maixner, yaptığı açıklamada “Genom çapında yaptığımız tahliller, her iki mantarın da besin fermantasyonuna dahil olduğunu ve Demir Çağı Avrupa’sında küflü peynir ve bira tüketiminin olduğunun ispatı olduğunu gösteriyor biçiminde durumu açıklıyor.

Araştırmacılar, o yıllarda yaşayan bu Avrupalıların öğünlerinin bayağı bir lifli ve karbonhidrat bakımından varlıklı olduğunu düşünüyor. Söylediklerine nazaran bakla, meyveler, kuruyemişler ve hayvansal besin eserleri muhtemelen ana öğünlerine ek olarak kullanılıyordu.

2.700 yıllık bir dışkı nasıl korunmuş diye merak ediyor olabilirsiniz. Dışkının korunması için çok spesifik ortamlara muhtaçlık vardır. Örneğin birebir bu tuz madeni üzere kuru bir mağara, donmuş bir hayat alanı yahut bir çöl. Haydi bu dışkı korundu da, bira ve peynir esasen insanlığın çok eski vakitlerine dayanıyor diyebilirsiniz lakin şöyle bir durum var: Bu dışkıda bulunan mantarlar insanların yeme alışkanlıkları hakkında kıymetli bilgiler veriyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.