2011 yılında KKTC ile imzalanan Kıta Sahanlığı MuahedesiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 21:03

2011 yılında KKTC ile imzalanan Kıta Sahanlığı Muahedesi

MSB’den yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: Birtakım basın-yayın organlarında yer alan haberlerde, Oruç Reis Sismik Araştırma …

Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 19:32

2011 yılında KKTC ile imzalanan Kıta Sahanlığı Muahedesi

MSB’den yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Birtakım basın-yayın organlarında yer alan haberlerde, Oruç Reis Sismik Araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik ilan edilen NAVTEX’e ait gerçek dışı ve aldatıcı değerlendirmelerde bulunulmuştur.

Türkiye Petrolleri Anonim İştirakinin Sismik Data Toplama Projesi ve sondaj faaliyetleri kapsamında; Akdeniz’de Oruç Reis, Karadeniz’de Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma gemileri, Fatih ve Yasal Sondaj gemileri ile Denar-2 gemisi tarafından sondaj faaliyetleri, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarımızın refakat ve denetiminde devam etmektedir.

Sürdürülen araştırma ve sondaj faaliyetlerinde belirlenen bölgeler ve alanlar, 2011 yılında KKTC ile imzaladığımız Kıta Sahanlığı Muahedesiyle belirlenen ve 18 Mart 2020 tarihinde BM’ye hudutları bildirilen kıta sahanlığımız  (Şekil-1) ile uyumlu olacak formda, bilimsel, teknik gereklilikler ve gereksinimlere nazaran tespit edilmektedir. Bu kapsamda son olarak Oruç Reis Sismik Araştırma gemisi için Mersin Körfezi’nin güneybatısında gereksinim duyulan saha (Şekil-2) NAVTEX ilanı ile yayımlanmıştır.

Saha incelendiğinde; ortaya atılan tezlerin büsbütün gerçek dışı olduğu açıkça görülmektedir.

Mavi Vatan’daki faaliyetlerin ilgili bakanlık ve kurumların koordineli çalışması ile hiç olmadığı kadar ağır bir biçimde icra edildiği bu türlü bir devirde asil milletimizi aldatıcı ve ulusal faaliyetlerimize ziyan verecek mahiyette tez ve ithamların gündeme getirilmesinin gerisinde bilgisizlik yoksa arka niyet vardır.

Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin korunmasına ve savunulmasına bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da kararlılıkla devam edilecektir.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.