29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 17:13

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı

Son Güncelleme :

29 Ekim 2022 - 19:42

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de törenler ve etkinliklerle kutlanıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin dün BRT’de yaptığı konuşma ve 21 pare top atışı ile başladı…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bugün ise Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’nda tören gerçekleştirildi.

Törende ilk olarak anıta çelenkler sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Törende daha sonra Anıt Özel Defteri imzalandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar deftere şunları yazdı:

‘Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bizler bugün aziz Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki kopmaz bir parçası olarak büyük bir heyecan ve coşkuyla, KKTC’de Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Yıl dönümünü kutlamanın gururu içerisindeyiz. Kahraman Türk ulusu tarafından işgal kuvvetlerine karşı verilen destansı bağımsızlık savaşı, büyük bir fedakarlık, vatanseverlik ve hürriyet aşkıyla bezenmiş ulusal bilinç neticesinde zafere ulaşmıştır.

Anavatan Türkiye’de verilen Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs’taki Türk ulusuna da ilham olmuş, milli bilincin pekişmesine ve özgürlük ülküsünün yeniden canlanmasına vesile olmuştur. Kıbrıs Türkü, Atatürk ilke ve devrimlerini hiçbir baskı ve zorlamaya maruz kalmadan, tüm benliğiyle özümseyerek uygulamış, bugün özgür ve egemen bir halk olarak kendi devletinde yaşamasının mihenk taşlarından biri de sizin yüce fikirlerinizi benimsememiz olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Ataütürk’ü ve silah arkadaşlarını, minnet ve şükranla anıyorum. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de şunları kaydetti:

“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk,
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99.yıl dönümünde ülkemizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdindeki büyükelçisi olarak manevi huzurunuzda bulunmaktan şeref duyuyorum.
Güç mücadeleleri, silahlanma yarışı ve zorlu sınamalarla karşı karşıya kaldığımız bugünlerde kurucusu olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti, dünyada adalet, refah , barış ve istikarrın sağlanması için vazgeçilmez bir konuma ulaşmıştır.
Ülkemizi her alanda bağımsızlığa kavuşturmak ve muasır medeniyet seveiyesinin üzerine çıkarmak için gösterdiğiniz üstün azim, kararlılık ve kahramanlık bizlere rehberlik ediyor. Emanet ettiklerimizin sorumluluğuyla , diğr konularda olduğu gibi, Doğu Akdeniz’de oynanmak istenen her türlü oyuna karşı da güçlü ve kararlı duruşumuzla ülkemizin ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumaya devam ediyoruz. ,Seneye yüzüncü yılını her zamankinden daha büyük bir coşkuyla ktulayacağımız Cumhuriyetimizin bekası ve ülkemizin bağımsızlığı için canlarını feda etmekten korkmayan tüm kahraman vatan evlatları ile gazilerimizi saygıyla selamlıyor, aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz.
Ruhunuz şad olsun.”

Gün dolayısıyla Lefkoşa’da saat 16.00’da Dereboyu’nda tören ve yürüyüş düzenlenecek.

Gün dolayısıyla; Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Lefke’de de tören ve etkinlikler yapılıyor…BRT

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.