3 Analist: Altın, Kasım Sonuna Kadar Bu Seviyeleri Görecek!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 06:28

3 Analist: Altın, Kasım Sonuna Kadar Bu Seviyeleri Görecek!

Altın Salı günü yükseldi, zayıf dolar ve ABD tahvil getirileri, merkez bankaları ekonomik teşviği hafifletmeye yönelirken bile kıymetli metale …

3 Analist: Altın, Kasım Sonuna Kadar Bu Seviyeleri Görecek!
Son Güncelleme :

19 Ekim 2021 - 13:38

Altın Salı günü yükseldi, zayıf dolar ve ABD tahvil getirileri, merkez bankaları ekonomik teşviği hafifletmeye yönelirken bile kıymetli metale bir ölçü takviye sağladı. Spot altın yüzde 0.8 artışla ons başına 1.779 dolara yükseldi. Bu sırada Dolar endeksi iki haftanın en düşük düzeyine inerek altını öteki para ünitelerindeki alıcılar için daha ucuz hale getirdi. Pekala, analistler hangi tarafa yönelik iddialarda bulunuyor? İşte 3 analistin yorumları…

ABC Bullion müdürü: Altın 1.800 dolara yükselebilir

ABC Bullion’un global genel müdürü Nicholas Frappell, “Altın aralığa bağlı olsa da, 1.760 doların üzerinde kalırsa ​​1.782 dolara ve hatta muhtemelen 1.800 dolara yükselebilir” dedi. Öte yandan 1.759 doların altında bir kırılmanın, altını 1.737-1.741 dolara düşürebileceğini de kelamlarına ekledi. Frappel, “Ancak beşerler altın yatırımında çok uzun mühlet kalmaya ikna olmuyorlar ve örneğin makro yatırımcılar enflasyondan korunmak için daha fazla altın almaya ikna olmuş üzere görünmüyorlar” diyen Frappel, merkez bankaları tarafından tahvil alımının azaltılmasının “sadece hayatın gerçeklerinden biri” olduğunu belirtti.

Vali Andrew Bailey Pazar günü yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon riskleri arttıkça faiz oranlarını yükseltmeye hazırlandığını söyledi. Altın, çoklukla bir enflasyon muhafazası olarak kabul edilir, lakin azaltılmış teşvik ve faiz oranı artışları, devlet tahvili getirilerini artırma eğiliminde olup, getiri sağlamayan altının fırsat maliyetini yükseltir.

Kunal Shah: Pahalı metal, Kasım sonuna kadar 1.850-1.860 dolar aralığına yerleşebilir

Mumbai Nirmal Bang Commodities araştırma lideri Kunal Shah, “Ekonomik büyüme ziyan görüyor ve riskli varlıklar bir düzeltme göstermeye başlarsa, altın parlayacak” dedi ve altının Kasım ayı sonuna kadar 1.850-1.860 doları bulabileceğini de kelamlarına ekledi. Ayrıyeten ABD getirilerinin yükselmesi durumunda bile altının yükselebileceğini belirtti. ABD fabrika üretimi Eylül ayında, devam eden global yarı iletken kıtlığının motorlu araç üretimini baskı altına almasıyla düştü, uzmanlara nazaran bu, tedarik kısıtlamalarının büyümeyi engellediğinin bir öteki işareti.

Analist Rajan Dhall: Fiyatın bu düzeylerin üzerinde kapanış yapması gerekiyor

Analist Rajan Dhall’a nazaran, altın için 1.800 dolar düzeyi son nokta olarak görülüyor. Boğaların öbür bir kırılma için ivme kazanması ve ruhsal bölgenin üzerinde kapanması gerekiyor. Tahliline yönelik bir grafik paylaşan Dhall, “Fiyat şu anda mavi gölgeli bölgedeki bir takviye alanında. Bu alan, fiyat tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkmadan evvel Nisan 2020’de bir direnç bölgesi olarak yeterli bir tesir için kullanıldı. Bunun altında, en güçlü düzey, düşük kırmızı konsolidasyon üzere görünüyor. Fiyat orada kırılırsa, bir sonraki konsolidasyona giden çok fazla dayanak olmadığı için uçuruma girer,” sözlerini kullanıyor.

Analiste nazaran turuncu trend çizgisinde rastgele bir mola boğalar için düzgün bir işaret olacaktır ve bunun ötesinde, mor trend çizgisi bir sonraki değerli teknik düzey ve oradaki rastgele bir kırılma, 1.919,2 doların tekrar test edilmesi manasına gelebilir. Analist son olarak, “Bir öteki inatçı yatay direnç, 1.834 dolar civarındaki yeşil gölgeli alandır, lakin şu anda fiyat 1.800 doların üzerine çıkmakta zorlanıyor, bu yüzden şimdilik inançlı görünüyor,” sözlerini kullanıyor.

Kıbrıs Haber

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN