3. Dünya savaşının çanları çalıyor! NATO'dan Putin'e son ikaz:Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

8 Aralık 2022 - 06:38

3. Dünya savaşının çanları çalıyor! NATO’dan Putin’e son ikaz:

Son Güncelleme :

28 Eylül 2022 - 10:58

3. Dünya savaşının çanları çalıyor! NATO’dan Putin’e son ikaz:

3. Dünya savaşının çanları çalıyor! NATO’dan Putin’e son ikaz: Ciddiye almak zorunda kalacağız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya lideri Vladimir Putin’in nükleer silah kullanabileceğini belirten açıklamalarına karşı çok ciddi bir şekilde uyarıda bulundu. Stoltenberg, “Putin’den nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek” dedi.

3. Dünya savaşının çanları çalıyor! NATO'dan Putin'e son ikaz: Ciddiye almak zorunda kalacağız

Rusya lideri Vladimir Putin‘in ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için nükleer silahları da kastederek tüm silah gücünü kullanacağını söylemişti. Ülkesinde seferberlik ilan eden ve “Blöf yapmıyorum” diyen Putin’in bu açıklamaları yeniden nükleer tehlikeyi gündeme getirdi. Askeri ve siyasi uzmanlar, Ukrayna’da büyük kayıp veren ve köşeye sıkışan Putin’in taktik nükleer silahlara başvurabileceğini öngörüyor.

Tüm dünya Putin’in açıklamalarında sonra Rusya’nın atacağı her adımı tedirginlikle takip ediyor. Putin’in açıklamalarını değerlendiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ciddi uyarılarda bulundu.

Rusya’nın “sahte referandumlar, nükleer hile, silahlı güçlerin hareketlendirilmesi” hamleleriyle son günlerde çatışmayı tırmandırdığının altını çizen Stoltenberg, “Mesajımız, herhangi bir nükleer silah kullanımının kesinlikle kabul edilemez olduğudur” dedi.

Nükleer silahların kullanılması çatışmanın doğasını tamamen değiştireceğini belirten Stoltenberg, “Rusya, nükleer savaşın kazanılamayacağını ve asla savaşılmaması gerektiğini bilmelidir” ifadelerini kullandı.

“NATO İLE RUSYA’NIN SAVAŞI FELAKET OLUR”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

“Putin’den bu tür nükleer retoriği tekrar tekrar görürsek, bunu ciddiye almamız gerekecek. Bu nedenle, bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz. Sonra elbette başka bir tırmanma türü ortaya çıkacak. Bu Ukrayna’nın ötesinde bir tırmanış olacak. Şu anda Ukrayna’da devam eden savaş kötü ve Ukrayna halkı için bir trajedi elbette, ancak NATO ile Rusya arasında tam teşekküllü bir savaş daha da kötü olacak.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.