6 yaşında evlendirilen H.K.G'nin ifadesi kan dondurduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

2 Şubat 2023 - 15:18

6 yaşında evlendirilen H.K.G’nin ifadesi kan dondurdu

6 yaşında evlendirilen H.K.G’nin ifadesi kan dondurdu
Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 14:42

H.K.G., ifadesinde, 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirildiği Kadir İstekli’nin kendisine uyguladığı cinsel istismarı oyun diye anlattığını söyledi.

Kaçmaya çalışırken yakalandığını, babasının darp ettiğini belirten H.K.G., annesi, babası ve İstekli’den şikâyetçi oldu, “Adalet yerini bulsun istiyorum” dedi.

Eğitim hakkımı ve hayatımı aldılar

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındayken dini nikâhla evlendirdiği kızı H.K.G.’nin haziran ayında savcıya verdiği son ifade ortaya çıktı. H.K.G., 7 Haziran 2022 günü kayda alınan ifadesinde 6 yaşındayken babasının annesini iknaya çalıştığını belirterek “Annem ‘o daha küçük’ diyordu. Babam beni çağırdı ve ‘Kızım büyüdün sen değil mi, kocaman oldun, abla oldun değil mi?’ diye sordu. Ben de sevinerek, ‘Evet büyüdüm’ dedim. Babam anneme ‘Bak kızım büyümüş, artık gelin olabilir’ dedi.Ertesi gün 29 Şubat 2004’te annem beni hazırladı babam elimden tuttu medreseye indirdi. İçeride iki tanımadığım adam ve Kadir İstekli vardı. Arka tarafa geçmemi istediler. O gün benim nikâhım kıyılmış” dedi.

‘Bu bir oyun dedi’

Kadir İstekli’nin ertesi gün kendine cinsel istismarda bulunduğunu anlatan H.K.G. “Sen benim karımsın, ben de senin kocanım. Evliler böyle oyun oynarlar, ama bu oyun kimseye söylenmez, bak annen ile baban kimseye söylemiyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

‘Yatağına gönderdi’

7-8 yaşlarında da tecavüzlerin sürdüğünü belirten H.K.G. şöyle devam etti:

“Sapanca’da bir evimiz bulunuyordu, oraya gitmiştik. Babam beni o gece Kadir’in odasına yatağına gönderdi. Ben odasına gittiğimde Kadir kapıyı kilitledi. Tekrar bana ‘oyun oynayalım mı’ dedi. Ben ‘hayır, abime gitmek istiyorum’ dedim, ağladım. Kadir bağırdı, azarladı. Sonra tekme attım, o da sinirlendi, bana saldırdı. Zamanla her şey normalmiş gibi davranılmaya başlandı. Ben çocuklar küçükken evleniyormuş gibi, herkes böyleymiş gibi düşünüyordum. 10 yaşına gelince Arifiye ilçesinde cemaatin Kur’an kurslarından birine yazıldım. Kurstaki hocalarımdan birine ‘Hocam ben evliyim’ dedim. Hocam üzüldü, bana sarıldı. 13 yaşlarıma geldiğinde nişan yapmaya karar verdiler. 14 yaşımda da düğün yaptılar.

Kadir ile aynı evde yaşamaya başladıktan birkaç ay sonra ilk adetimi gördüm. 14 yaşındaydım. Annem ve Kadir beni kadın doğum polikliniğine götürdüler. Annem doktorla konuşurken evli olduğumu ağzından kaçırdı. Doktor polis çağırdı. Polis karakola götürdü. Benim yerime annem ve Kadir ifade verdi. Yaşımın normalde büyük olduğunu, ancak küçük yazıldığını söylemişler. Savcılık kemik testi istedi. Kemik testi için odaya girdiğimde içeride bir kız film çekiliyordu. Sonra öğrendiğime göre o kızın kemik testi benim kemik testimmiş gibi göstermişler.

‘Kaçarken babam darbetti’

Kadir ile aynı evde yaşamaya başladıktan sonra bir radyo programına denk gelmiştim. Burada konuşan kişi, kız çocuklarının evlendirilmelerinden bahsediyordu. Facebook üzerinden bu kişiye ulaştım. Evden kaçmaya karar vermiştim. Tam kaçacakken ailem yakaladı. Babam beni darbetti. Elimden telefonu aldılar. 17 yaşıma gelince hamile kaldım. Resmi nikah yaptılar. Çocuğum 2 yaşına gelince ailem onu benden aldı. Bir gün alışveriş için dışarı gitmiştim, AVM’den telefon aldım. Telefondan yaptığım araştırmalar sonucu Wattpad isimli kitap uygulamasında bir abla ile tanıştım. Ona her şeyi anlattım. O da bana ‘delilleri topla devlete sığın’ dedi. Beş ses kaydı aldım. Delilleri topladım. Annemi aradım, oğlumu çok özlediğimi, bir gece bende kalmasını istediğimi söyledim. Annem ‘tamam’ dedi. Sabah uyanınca saat 07.30’da oğlumu uyandırdım, adliyeye geldim. Yaşadıklarımı anlattım.’’

Anne: Yaş farkını sorun etmedik

H.K.G.’nin annesi Fatıma Gümüşel de, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheli olarak ifade verdi. Sözcü’de yer alan habere göre, anne Gümüşel şunları söyledi:

Benim kızım 16 yaşındayken Kadir İstekli annesiyle beraber H.K.G’yi istemeye geldiler. Kadir İstekli benim eşimin talebelerindendir. Hatırladığım kadarıyla Kadir İstekli’yle kızımın arasında 18-19 yıl yaş farkı vardı. Kızım bu yaş farkını hiç sorun etmedi. Ben ve eşim de bu yaş farkını sorun etmedik. Çünkü Kadir İstekli genç görünüyordu. Kızım H.K. ve diğer çocuklarımın hepsi Kadir İstekli’den Kuran dersleri alıyorlardı. H.K. 7-8 yaşlarından itibaren 10 yaşına kadar Kadir İstekli’den ders aldı. 10 yaşından sonra H.K.’yı Sakarya’nın Arifiye İlçesi’ndeki başka bir medreseye gönderdik. Yaklaşık 3 sene Arifiye’de kaldı. Kızımın anlattıklarının hepsi yalandır.

Şentop: İğrenç en ahlaksız suç

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CNN Türk’te yayımlanan Hafta Sonu programında soruları yanıtladı. Şentop, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında evlendirdiği ve istismara maruz bıraktığı iddialarıyla ilgili olarak “Bu tür suçların iğrenç, en ahlaksız bir suç olduğunu” söyledi. Söz konusu olayı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra kendilerinin de takip edeceğini, bu konularda kesinlikle müsamaha gösterilmemesi gerektiğini dile getiren Şentop, “suçun şahsiliği ilkesine” vurgu yaptı. Şentop, toplumun bütününü veya bir kesimin tamamını itham eden yaklaşımları ise yanlış bulduğunu ifade etti.

‘Başlarına yıkın!’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken dini nikâhla evlendirmesiyle ilgili tepkisini sürdürdü. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, “6 yaşında çocuğun tecavüze uğraması konusunda daha neyi bekliyorsun ey saray hükümeti? Fotoroman’ı geç, ondan kimse bir şey beklemiyor zaten, devlet hemen gerekeni yapsın. Bunu yapanların, buna vesile olanların, dünyayı başlarına yıkın! Neyi bekliyorsunuz? Neyi seyrediyorsunuz?” paylaşımında bulundu. Kılıçdaroğlu daha önce istismara yönelik yaptığı paylaşımları da anımsattı.

‘Toplumu sarsmalı’

DP lideri Gültekin Uysal, katıldığı bir televizyon programında, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında evlendirdiği ve istismara maruz bıraktığı iddialarıyla ilgili olarak “Bu yaşananların toplumları sarsması gerekir” dedi. Uysal, “Tarikatlar kapatılmalı mı?” sorusuna, “Kapatmakla çözüm bulamazsınız.Dini eğitiminden başlayarak Türkiye’yi değiştirmek, dönüştürmek mecburiyetindeyiz” karşılığını verdi.