ABD istihbaratı: Çin, Rusya'dan işgal tarihini ertelemesini istediKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:11

ABD istihbaratı: Çin, Rusya’dan işgal tarihini ertelemesini istedi

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan habere göre, bazı Amerikalı ve İngiliz istihbarat yetkilileri, Çin’in şubat …

Son Güncelleme :

03 Mart 2022 - 21:15

ABD istihbaratı: Çin, Rusya’dan işgal tarihini ertelemesini istedi

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan habere göre, bazı Amerikalı ve İngiliz istihbarat yetkilileri, Çin’in şubat başlarında Moskova’dan Ukrayna’ya saldırı planını ertelemesini, Pekin Olimpiyatları bitene kadar beklemesini talep ettiği bilgilerine ulaştı.

Amerikalı yetkililer, sözkonusu talebin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Olimpiyatların açılış töreni için Çin Devlet Başkanı Şi Çinping ile Pekin’de bir araya geldiği sırada yapılmış olabileceği iddiasında bulundu.

Sözkonusu istihbarat raporunun kaynak gösterildiği haberde, Çin’deki Kış Olimpiyatları devam ederken Pekin’de gerçekleşen görüşme sonrası iki ülke arasındaki ortaklığın “limitsiz” olduğunu ilan eden ve NATO’nun genişlemesini kınayan ortak bildiri yayımlandığına dikkat çekildi.

Saldırı olimpiyatların hemen ardından başladı

Haberde ayrıca “Çin, 20 Şubat’ta Olimpiyatların kapanış törenini düzenledi. Ertesi gün, Putin daha fazla Rus askerinin Doğu Ukrayna’nın isyancı kontrolündeki bir bölgesine girmesini emretti” ifadesine yer verildi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu‘nun, söz konusu iddiaların, “hiçbir dayanağı olmayan spekülasyonlar ve suçlamalardan” ibaret olduğunu söylediği kaydedildi.

Çin, ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımları eleştirmiş, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vang Venbin, Rusya ve Ukrayna’nın “her iki tarafın meşru güvenlik endişelerini barındıran siyasi çözüm araması” gerektiğini söylemişti.

Çin, Ukrayna’daki savaş ile ilgili “işgal”, “saldırı” sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, BM Genel Kurulunun dün Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırılarını kınayan bir kararı onayladığı oylamada çekimser kalan 35 ülkeden biri olmuştu.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.