ABD: Rusya İİHA satın almak için 140 milyon euro nakit ödedi!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 06:46

ABD: Rusya İİHA satın almak için 140 milyon euro nakit ödedi!

Son Güncelleme :

10 Kasım 2022 - 13:25

ABD: Rusya İİHA satın almak için 140 milyon euro nakit ödedi!

Rusya’nın İran’dan satın aldığı insansız hava araçlarına (İHA) dair tartışmalar sürüyor. ABD basını, Rusya’nın Ukrayna’nın alt yapısını yok etmek için kullandığı silahları, İran’dan 140 milyon euro nakit para ve Batılı silahların takasıyla elde ettiğini yazdı.

ABD basını yazdı: Rusya İran'dan İHA satın almak için 140 milyon euro nakit ödedi!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri emirle başlayan Ukrayna’nın işgal girişimi 9 aydır devam ediyor. Son zamanlarda ise Rusya, İran İHA’larıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev’in enerji alt yapısını hedef almasıyla tartışmalara neden oldu. ABD basını konunun üzerine gidince Rusya’nın İran’dan İHA sevkiyatı için 140 milyon euro nakit para verdiği ve Batılı ülkeler tarafından yapılan çeşitli silahlar elde ettiği ortaya çıktı.

Sky News, ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Rusya’nın20 Ağustos’ta onlarca İHA aldığına dair raporların ortaya çıkmasının ardından gizli uçuşu gerçekleştirdiğini yazdı. Kaynak, karşılığında Rusya’nın İran’a bir İngiliz NLAW tanksavar füzesi, bir ABD Javelin tanksavar füzesi ve bir Stinger uçaksavar füzesi gönderdiğini ifade ederek, “Bu silahlar askeri yardım olarak Ukrayna’ya giderken bir şekilde Rusların eline geçti. Son günlerde iki ülke arasında 200 milyon dolarlık bir drone anlaşması daha yapıldı” dedi.

BATI’DAN ALDIKLARIYLA KENDİ SİLAHLARINI GELİŞTİRİYOR

Ayrıca haberde, İran’ın aldığı bildirilen Batılı silahların, İran’ın kendi silah geliştirme sistemleri için kullanabileceği belirtildi. İran, birbirini izleyen uluslararası yaptırım dalgaları altında, kendi askeri donanımının çoğunu izole bir şekilde geliştiriyor ve üretiyor.

Kaynak yaptığı açıklamada, ele geçirilen Batı silahlarının şimdi “muhtemelen tersine mühendislik uygulanarak gelecekteki savaşlarda kullanılacak” olduğunu söyledi.

Sky News’in kaynağı, ayrıca 20 Ağustos’ta İran’ın başkenti Tahran’daki Mehrabad Uluslararası Havalimanı’na gelen ve oradan ayrılan iki Ilyushin IL-76 askeri kargo uçağının uydu görüntülerini paylaştı.

Haberde, İran’ın Rusya’ya bu takasta 166 İHA tedarik ettiği belirti. Kaynak bu İHA’ların yüz 100 Shahed-136 uçağı, 60 daha küçük Shahed-131 uçağı ve altı Mohajer-6 uçağından oluştuğunu belirterek, “Hepsi kamikaze veya intihar uçağı olarak biliniyor. Bu modeller patlatıldıkları ve çarpma anında imha ediliyor” dedi.

HER İKİ ÜLKE DE YALANLADI

Diğer taraftan, her iki ülke de İran’ın Rusya’ya Ukrayna’daki savaş alanında kullanılmak üzere İHA sağladığı yönündeki haberleri yalanladı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian, satışın Ukrayna’daki savaştan aylar önce olduğunu iddia ederek “sınırlı sayıda İHA” gönderildiğini söyledi.

ABD’li yetkililer ise 19 Ağustos’ta bir Rus kargo uçağının Tahran havaalanından onlarca İran İHA’sıyla ayrıldığı sonucuna vardı. Ayrıca Sky News’in kaynağı, 20 Ağustos’tan bu yana İran’dan İHA taşıyan en az beş Rus uçağının bilindiğini söyledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.