ABD Teksas'ta neler oluyor? 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı.Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 03:01

ABD Teksas’ta neler oluyor? 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı.

ABD Teksas’ta neler oluyor?  25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı.
Son Güncelleme :

26 Ocak 2024 - 20:44

ABD’de 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı. Peki ABD’de şu an neler oluyor? CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy son durumu aktardı.

ABD Teksasta neler oluyor CNN TÜRK Washington temsilcisi aktardı

ABD‘nin Teksas eyaletinin Cumhuriyetçi valisi Greg Abbott ile hükümet arasında göçmenler konusundaki gerilim arttı. ABD Başkanı Biden‘ın Teksas Valisi’ne verdiği 24 saatlik süre doluyor. 25 eyalet Teksas ile birleşip devlete başkaldıran bildiri yayımladı. ABD’de neler konuşuluyor. CNN TÜRK Washington Yunus Paksoy temsilcisi son durumu aktardı.

Yunus Paksoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle Biden yönetiminin sınır güvenliği konusunda çok ciddi eleştiri aldığını bu ekranlardan bildiriyorduk. Cumhuriyetçiler sınırın güvenliğini seçim malzemesi haline getirdi. Trump, sınırı tamamen kapatacağım, seyahat yasaklarını tekrar getireceğim demişti. Böyle bir ortamda Teksas Valisi’nin sınıra ulusal muhafızları aracılığıyla dikenli ve jiletli engeller koyduğunu gördük.
Bu teller anayasa mahkemesine taşınmıştı. Anayasa mahkemesi de şöyle bir karar aldı, ABD devletinin sınır güvenliklerine geçiş izni verilmeli ve bunlar kaldırılabilir dedi. Teksas Valisi’nin mahkeme kararına karşı çıktığı söyleniyor. Burada bir açıklama yayınlayarak Teksas eyaletinin işgal altında olduğunu söyledi.