ABD ve İngiltere'den Türkiye’ye ‘Montrö’nün hükümlerini değiştirin’ mesajıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 11:36

ABD ve İngiltere’den Türkiye’ye ‘Montrö’nün hükümlerini değiştirin’ mesajı

ABD ve İngiltere’den Türkiye’ye ‘Montrö’nün hükümlerini değiştirin’ mesajı
Son Güncelleme :

06 Ocak 2024 - 20:01

Türkiye, iki İngiliz mayın gemisini Karadeniz’e sokmadı. Eski NATO Komutanı, “Türkiye Montrö’yü böyle kullanmamalı” dedi. Hayati anlaşma, bir kez daha hedefte.

Türkiye’nin İngiltere’nin Ukrayna’ya gemi göndermesini engellemesinin ardından Montrö Boğazlar Sözleşmesi bir kez daha emperyalizmin hedefi haline geldi.

Türkiye, İngiltere’nin Ukrayna’ya iki mayın avlama gemisinin gönderilmesi için Boğazlar’ın kullanılmasına yönelik talebini Montrö Sözleşmesi nedeniyle iki gün önce reddetmişti.

Türkiye’nin bu kararının ardından NATO’nun eski Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı olan ABD’li emekli amiral James George Stavridis, bunun “Montrö Sözleşmesi’nin istismar edilmesi” olduğunu öne sürerek, Türkiye’nin kararından vazgeçmesi gerektiğini savundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Stavridis, “Türkiye’nin Kraliyet Donanması’na ait mayın avlama gemilerini durdurması Montrö Sözleşmesi’nin istismar edilmesidir. Mayın avlama gemileri tamamen savunma amaçlıdır. Kullanımları Ukrayna’nın ekonomisini canlı tutma amaçlıdır. Türkiye, bir NATO müttefiki olarak rotasını değiştirmeli ve bu gemilerin geçişine izin vermeli” ifadelerini kullandı.