ABD ve Yunanistan’dan Ankara’yı kızdıracak hamle:Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 12:25

ABD ve Yunanistan’dan Ankara’yı kızdıracak hamle:

ABD ve Yunanistan’dan Ankara’yı kızdıracak hamle:
Son Güncelleme :

09 Ocak 2023 - 15:10

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim devam ederken tansiyonu yükseltecek bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye ile Yunanistan arasında birçok farklı konuda anlaşmazlık devam ederken, endişe yaratan bir gelişme daha meydana geldi…

“ENDİŞE ETMİYORUZ”

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’de yer alan haberde ExxonMobil’in Yunan hükümetine, “Türkiye ile yaşanan enerji hakları geriliminden endişe etmiyoruz” açıklaması yaptığı belirtildi.

ExxonMobil’in Yunan HELLENiQ Energy isimli şirket ile Ege’deki Girit adasının batısında ve güneybatısında doğal gaz ve petrol aramak için iş birliği yaptığı kaydedildi. Yunan medyasındaki haberde, “ABD’li şirket Türkiye’nin Yunanistan’a karşı saldırgan ifadelerinden endişelenmediğini ve ayrıca bölgedeki sondaj ve arama çalışmalarının takvimini hızlandırarak bir yıl önceye çekeceğini öğrendik” denildi.

“2025-2026’DA YAPILACAKTI AMA…”

ExxonMobil’in arama yapacağı bölgenin Türkiye ile Libya arasında 2019’da imzalanan mutabakatla kesiştiği de belirtildi.

Yunan medyasındaki haberde, “ExxonMobil’in 40 bin kilometrekarelik alanda yapılacak inceleme sondaj çalışmalarının daha önce planlandığı gibi 2025-2026’da değil 2024-2025 arasında yapacağı öürenildi. Şirket ayrıca Norveç merkezli sismik araştırma şirketi PGS ile de anlaştı. Gemi Kasım ayında Girit açıklarında 2 boyutlu sismik veriler toplayacak ve Şubat ayının başında da bunu bitirecek. Eğer gerek duyulursa üç boyutlu veri de toplanacak” denildi.

Sondaj çalışmasının buradan gelecek sonuca göre gelecek yıl başlayacağı da öne sürüldü.