ABD’den kapsamlı analiz: “Erdoğan’ın taktikleri”kazanmasına yardımcı olabilirKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Şubat 2023 - 03:22

ABD’den kapsamlı analiz: “Erdoğan’ın taktikleri”kazanmasına yardımcı olabilir

ABD’den kapsamlı analiz: “Erdoğan’ın taktikleri”kazanmasına yardımcı olabilir
Son Güncelleme :

10 Ocak 2023 - 16:12

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, bu yıl Türkiye’de yapılacak seçimlerle ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.

Türkiye’deki seçimlerle ilgili ABD’den kapsamlı analiz: “İşte Erdoğan’ın taktikleri”
New York merkezli medya kuruluşu Bloomberg’de bu yıl yapılması planlanan seçimlerle ilgili dikkat çekici bir analiz yayınlandı. Bloomberg bünyesinde makale ve analizlerini paylaşan gazeteci Bobby Ghosh’un kaleme aldığı makalede seçimin gidişatı ile ilgili dikkat çekici iddialar ortaya atıldı.

“2023’ün en önemli seçimi Türkiye’de yapılacak” başlığıyla kaleme alınan makalede, “Dünya kamuoyu bu yıl birçok ülkede yapılacak seçimleri yakından takip edecek. Nijerya’da Şubat’ta olacak seçim en kalabalık olacak, Ekim ayında Pakistan’da yapılacak olan en gürültülü olacak. Fakat en önemlisi hiç şüphe yok ki Haziran ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de iktidarını üçüncü 10 yıla taşımaya çalışacağı seçim olacak” denildi.

Bu yıl yapılacak seçim için, “Seçimden çıkacak sonuç, Washington ve Moskova ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’daki başkentlerdeki jeopolitik ve ekonomik hesaplamaları da şekillendirecek” yorumu yapıldı. Makalede, “Ankara’nın dünya ilişkilerine etkisi Erdoğan’ın uzun yıllar boyunca elde ettiği bir başarı. Fakat buna rağmen ülkesinde ve ülkesinin dışında farklı hissiyatlar var” denildi.

BAHAR AYLARI KRİTİK ÖNEME SAHİP

Analizde, “Batılı liderler Erdoğan’ın gitmesinden memnun olabilir. Rus yapımı füze savunma sistemi satın alarak NATO’nun güvenliğini riske attı, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini engelleyerek hüsrana uğrattı ve son aylarda da Yunanistan’la gerilim yaşandı” denilirken Ankara-Washington hattında da gerilimin yüksek olduğu belirtildi.

Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olduğuna da dikkat çekilirken, buna rağmen Erdoğan’ın Rus lider Vladimir Putin üzerinde bir etkisi olmadığı da öne sürüldü.

Makalede bahar aylarının kritik olduğuna da dikkat çekildi.Analizde, “Erdoğan’ın anketlerde halen yüksek oy alması herhangi bir rakibi yenebileceğini gösteriyor, özellikle bahar aylarında ekonomi iyileşme sinyali verirse. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan gelecek yatırımlara ve Putin’in Türkiye’yi Rus doğalgazı için bir merkez oluşturma sözüne güveniyor” ifadesi kullanıldı.