ABD’den Putin’e net uyarı: Nükleer kullanırsa üstüne çökerizKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 23:36

ABD’den Putin’e net uyarı: Nükleer kullanırsa üstüne çökeriz

ABD’den Putin’e net uyarı: Nükleer kullanırsa üstüne çökeriz
Son Güncelleme :

29 Eylül 2022 - 9:08

ABD’den Putin’e net uyarı: Nükleer kullanırsa üstüne çökeriz

ABD’den Putin’e net uyarı: Nükleer kullanırsa üstüne çökeriz
Rusya lideri Vladimir Putin‘in ülkesinin toprak bütünlüğünü korumak için nükleer silahları da kastederek tüm silah gücünü kullanacağını söylemişti. Ülkesinde seferberlik ilan eden ve “Blöf yapmıyorum” diyen Putin’in bu açıklamaları yeniden nükleer tehlikeyi gündeme getirdi. Askeri ve siyasi uzmanlar, Ukrayna’da büyük kayıp veren ve köşeye sıkışan Putin’in taktik nükleer silahlara başvurabileceğini öngörüyor.

Tüm dünya Putin’in açıklamalarında sonra Rusya’nın atacağı her adımı tedirginlikle takip ediyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg dün gerçekleştirdiği konuşmada Putin’i net şekilde uyarırken bir uyarı da ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham’dan geldi. 

“NATO’YA YÖNELİK BİR SALDIRI SAYARIZ”

Graham “Putin, Ukrayna’ya yönelik tehditlerini sürdürüp nükleer silah kullanırsa, bunu büyük ölçekte NATO’ya yönelik bir saldırı sayarız. Radyasyon sadece Ukrayna’yı değil bütün Avrupa’yı etkiler” ifadesini kullandı.

“YOK EDİCİ SONUÇLARI OLUR”

Rusya’nın 21. yüzyıl boyunca nükleeri “şantaj” amaçlı kullandığını belirten Graham “Buna hemen karşı çıkmalıyız. Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanması durumunda bunun yok edici sonuçları olacağını söyledi ve haklıydı” dedi.

“NÜKLEER KULLANIRSA PUTİN’İN ÜSTÜNE ÇÖKERİZ”

Graham, NATO’nun Rusya’ya net bir mesaj vermesi gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle bitirdi:

Ukrayna’da Putin’in emriyle bir nükleer patlama olursa, bu NATO’nun kendisine yönelik bir saldırı olur. İşte o zaman tüm Amerikan Kongresi, Putin’in üstüne çöker. Bu mesajı veremezsek, Putin ve onun gibi zorbalara karşı çok büyük bir hata yapmış oluruz.