ABD'li Kongre üyelerinden Türkiye mektubu: 'Erdoğan rejimine' F-16 satmayınKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Kasım 2022 - 13:22

ABD’li Kongre üyelerinden Türkiye mektubu: ‘Erdoğan rejimine’ F-16 satmayın

Mektupta, “Türkiye’nin hava kuvvetlerini modernize etmek için ABD’den Block 70 F-16 uçakları ve mekanik rampaları satın alma yönündeki son …

Son Güncelleme :

10 Şubat 2022 - 1:05

ABD’li Kongre üyelerinden Türkiye mektubu: ‘Erdoğan rejimine’ F-16 satmayın

Mektupta, “Türkiye’nin hava kuvvetlerini modernize etmek için ABD’den Block 70 F-16 uçakları ve mekanik rampaları satın alma yönündeki son teklifini reddetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadeleri yer alırken Kongre üyelerinin AKP’yi “rejim” olarak nitelemesi dikkat çekti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a hitaben yazılan mektupta “Türkiye’nin, hava kuvvetlerini modernize etmek için ABD’den Block 70 F-16 uçakları ve mekanik rampaları satın alma yönündeki son teklifini reddetmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz” denildi. Mektupta, “Bu öneriyi onaylamak, hem Türkiye’nin ABD’ye ve NATO’ya taahhütlerini görmezden gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, hem de yurtiçinde ve yurtdışında insan hakları ihlallerinde bulunan rejimini ödüllendirecektir” ifadesine yer verildi.

‘Erdoğan Rejimi’ ifadesi dikkat çekti

“Türkiye’nin Amerika’dan gelişmiş savaş uçakları satın alması, Erdoğan’ı politikalarını değiştirmeye ve iyi bir aktör olmaya teşvik etmeyecek” denilen mektupta, “bunun Türk ordusunun daha fazla ölüm ve yıkıma neden olmasının önünü açacağı” iddia edildi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, ABD silahları ve askeri operasyonları hakkında önemli taktik bilgileri potansiyel olarak Rusya’ya ifşa edebilecek S-400 füze savunma sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Bu, bir NATO müttefiki olarak taahhütlerine ters düşse ve Amerikan ulusal güvenliğini tehlikeye atsa da, Erdoğan istediği hedeflere ulaşmak için ABD ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek için bu taktiği sürekli olarak kullanıyor. Erdoğan rejimi, iktidardaki hakimiyetini sürdürmek için ülkesinde adil olmayan seçimleri teşvik etmeye, sivil toplumu bastırmaya ve insan haklarını ihlal etmeye devam ediyor. Daha geçen hafta, bir Türk gazeteci, ifade ve basın özgürlüğüne saygı göstermeyen bu baskıcı hükümet döneminde sık görülen bir olay olan Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.”

Türkiye’nin Kasım ayında ABD’den mevcut 40 Block 70 F-16 savaş uçağı ve 80 modernizasyon kiti talep ettiği mektubun gündeme gelmesi ardından ABD’de Kongre üyeleri Frank Pallone, Jr ve Gus M. Bilirakis’in liderliğinde hazırlanan mektuba 50’den fazla Kongre üyesi imza attı.

Türkiye’nin Kasım’daki talepleri ardından ABD Kongre üyeleri bir mektup daha yazarak Türkiye’ye F-16 satışının engellenmesi çağrısında bulunmuşlardı.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.