ABD'nin Ege'de Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 14:51

ABD’nin Ege’de Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma!

Son Güncelleme :

29 Eylül 2022 - 9:20

ABD’nin Ege’de Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma!

Ege’de tahriklerini sürdüren YunanistanFransa ile ortak tatbikata başladı. Öte yandan Yunan basını da Adalar‘a silah sevkiyatını görüntüleyen İHA’ların artık düşürülme vaktinin geldiğini yazdı. Peki böyle bir adım nasıl sonuçlar ortaya çıkarır? Tatbikat ne anlam ifade ediyor? Türkiye‘nin Ege’deki hakları neler? Yunanistan ile Türkiye’nin çatışması mı hedefleniyor? Doç. Dr. Emete Gözügüzelli milliyet.com.tr’ye dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Ege'de Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma!

Ege Denizi’nde 1 Ekim’e kadar sürecek tatbikatta Yunanistan, Donanma’ya ait tüm savaş gemileriyle katıldı. Gayri askeri statüdeki Adalar’ı silahlandırmayı sürdüren Yunanistan, Ankara-Atina hattındaki gerilimin gölgesinde savaş ihtimalini daha da güçlendiren bir adım attı, Fransa ile Ege’nin doğusunda ortak tatbikata başladı.

Tatbikata Yunanistan’ın Donanma’ya ait tüm savaş gemileriyle katılması dikkat çekti. İskiri Adası’ndan Bozbaba Adası’na kadar geniş bir alanda düzenlenen tatbikatta savaş uçakları, helikopterler ve özel birimler, Deniz Kuvvetleri’ne ait denizaltılar da yer alıyor.
ABDnin Egede Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma

Fransa ile 1 Ekim’e kadar sürecek ortak tatbikatın başlamasının ardından Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye‘yi hedef almayı sürdürdü. Kabine toplantısı sonrası konuşma yapan Yunan Başbakan, “Karşı taraf monoton bir şekilde tehditlerini sürdürebilir. Ama bu oyunda tek başına” dedi. Miçotakis, gayri askeri statüdeki Adalar’a ABD zırhlısı sevkiyatı hakkında konuşmadı ancak Yunanistan ordusunun müttefiklerinin desteğiyle teyakkuz halinde olduğunu söyledi.

“BELKİ DE ARTIK İHA’LARIN DÜŞÜRÜLME VAKTİ GELDİ”

Öte yandan Yunan basını da Türk İHA’larını hedef alan bir haber paylaştı. Habere göre; Ege Adaları’na askeri sevkiyatını görüntüleyen Türk İHA’ları için bunları yazdı. TaNea gazetesinde yer alan bir köşe yazısında Ege’de keşif uçuşu gerçekleştiren İHA’ların düşürülmesi çağrısı yapıldı. Yazıda, Türk İHA’larının Sisam ve Midilli’deki askeri sevkıyatı görüntüleyerek casusluk yaptığı iddia edildi. Ankara’nın Yunanistan Büyükelçisi’ni Dışişleri’ne çağrılması da eleştirildi.

FRANSA VE YUNANİSTAN ULUSAL HUKUKU İHLAL EDEREK HAREKET EDİYORLAR

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi KKTC/Lefkoşa Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Emete Gözügüzelli, milliyet.com.tr’den Sercan Dinç’e Yunanistan ve Fransa’nın Ege’deki tatbikatıyla ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Gözügüzelli’nin değerlendirmeleri şöyle; Bu tatbikatı gerçekleştirmeleri ve bunu aleni bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle Lozan’da çok açık bir şekilde hükme bağlanan silahsızlanması öngörülen Adalar ve bunun dışında esas olarak Paris Anlaşması’nda Ege Bölgesi’nde ve On İki Adalar’da herhangi bir şekilde silahlanma faaliyeti olmayacağını, bu Adalar’ın silahsızlandırılma şeklinin korunması yönündeki mevcut duruma aykırı bir şekilde Fransa ve Yunanistan ulusal hukuku ihlal ederek hareket etmektedirler.

“TAMAMIYLA BİR ŞOV”

Bu askeri sevkiyatlar ve tatbikatlar Fransa ile Yunanistan’ın göstermeye çalıştığı tamamıyla bir şov. Kendi kamuoylarına yönelik güçlü oldukları mesajını gösterme ve bu konuda Türkiye’nin karşısında durabilecekleri dirayetleri olduklarını göstermeye yönelik tavır olarak değerlendirmemiz mümkün.

“YUNANİSTAN’IN TEK BAŞINA NE KADAR YETERSİZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Zaten Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu askeri güce, donanma gücüne, kudret ve kabiliyetine Yunanistan’ın veya Fransa’nın birlikte bu coğrafyada ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle bu bahsedilen tatbikat tamamıyla Türkiye’ye karşı bir provokasyon ve gerginliği tırmandırma eylemi olarak nitelendirmemiz mümkündür ve bu kendi acizliklerini ve zayıflıklarını Fransa’nın gölgesinde sahada görüntü arayış içerisinde bulunduklarını görüyoruz. Bu da tek başına Yunanistan’ın ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor.

ABDnin Egede Türkiye ve Yunanistan planı: Kışkırtarak çatışma

“TÜRKİYE İYİ NİYETLİ BİR ROLDE”

Burada her şeyden önce özellikle TaNea ve Kathemirini’de çıkan SİHA ve İHA’ların düşürülmesine yönelik şeklinde ortaya konan görüşlerde şunu ifade etmemiz gerekiyor; Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukuka dayalı barış güvenliğini bölgede sağlamak adına tarafların anlaşmalara riayet etmesini her zaman hatırlatıcı, iyi niyetli bir rolde.

“GÜNÜN SONUNDA BU İŞİN ŞAKASI YOKTUR”

Bu sorunsalın çözümlenmesi için halen devlet iradesi olarak bu tavrını ve iyi niyetini ortaya koyarken, diplomasi ve müzakere çağrısı yaparken bir bakıyoruz ki Yunanistan askeri tatbikatlarla buna gölge düşürmeye ve bu ortamı tamamıyla kaos ortamına ve çatışma ortamına çekme arayışı içerisinde olduğunu görüyoruz. Batılı güçlerin de AB, ABD ve Fransa gibi ülkelerin de Yunanistan’ı desteklediğini görüyoruz. Günün sonunda bu işin şakası yoktur. Türkiye’ye karşı bugün, bu sahalarda gösterilmeye çalışılan boy, şov, her ne söylenirse söylensin Türkiye açısında baktığımızda herhangi bir şekilde caydırıcılık anlamında bir unsur teşkil etmez.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.