Adam öldürmeye teşebbüsten Güney'e kaçan 2 kişi Kuzey'e iade edildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Ocak 2023 - 18:28

Adam öldürmeye teşebbüsten Güney’e kaçan 2 kişi Kuzey’e iade edildi

Adam öldürmeye teşebbüsten Güney’e kaçan 2 kişi Kuzey’e iade edildi
Son Güncelleme :

21 Ocak 2023 - 20:47

Baltalarla korkutulan ve balkondan aşağıya atlayarak ağır yaralan Nwauuısı olayıyla ilgili aranan iki kişi güneye kaçtı, İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi aracılığıyla zanlılar kuzeye getirilerek tutuklandı.

Haspolat’ta ev kirası nedeniyle 10 Ocak’ta çıkan tartışmada baltalarla korkutulan ve 11 metrelik balkondan aşağıya atlayarak ağır yaralan 23 yaşındaki Chukwudı Oliver Nwauuısı olayıyla ilgili aranan 2 kişi tutuklandı.

Polis, olay sonrası Kıbrıs’ın güneyine kaçan zanlıların, İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi aracılığıyla kuzeye getirildiğini, Kermiya geçiş noktasında teslim alınarak tutuklandıklarını söyledi.

Mahkemeye çıkarılan zanlıların, soruşturma maksatlı 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına karar verildi.

“Hayati tehlikesi sürüyor”

Mahkemede olayı aktaran polis çavuşu Mustafa Özmüezin, zanlıların I.E. ve A.A.’nın Haspolat’ta belediye evlerindeki apartman dairesi içerisinde ikamet etmekte olduklarını ve 10 Ocak 2023 tarihinde saat 12.55 raddelerinde konu adresin salon odası içerisinde depozito konusunu görüşmeye gelen Chukwudı Oliver Nwauuisi’ye evlerinde bulundurmuş oldukları tahta saplı baltaları gösterip korkuttuklarını, Nwauuisi’nin ise evin açık olan balkonundan yerden 10 metre yükseklikten beton zemine atlamasına sebebiyet verdiklerini aktardı. Polis aynı gün olay yerine gelen 112 hızır servis tarafından müştekinin Lefkoşa Devlet Hastanesi acil servisine götürülerek yapılan ilk müdahalenin ardından çocuk yoğun bakım servisinde müşahede altına alındığını ve hayati tehlikesinin devam ettiğini belirtti.

Güneye kaçtılar, iki toplumlu komite sayesinde teslim alındılar

Polis çavuşu Mustafa Özmüezin zanlıların olay sonrası ikametlerinden kaçtıklarını ve yapılan soruşturma neticesinde Kıbrıs’ın güneyine geçtiklerinin tespit edildiğini aktardı.

Polis, bunun üzerine İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi aracılığıyla yapılan yazışmalar neticesinde güneyde tespit edilerek tutuklanan zanlıların Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kermiya geçiş noktasında teslim edildiklerini mahkemeye aktardı.

İlk etapta 3 gün tutukluluk

Polis mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturmanın devam ettiğini alınması gereken ifadeler olduğu ve müştekinin sağlık durumunun ciddi olduğunu belirterek soruşturmanın salimen yürütüle bilmesi için zanlıların ilk etapta 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Hazal Hacımulla zanlıların soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.