Ahmet Davutoğlu: ABD tehdit eder ancak yaptırım uygulamazKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 18:49

Ahmet Davutoğlu: ABD tehdit eder ancak yaptırım uygulamaz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, tüm dünyanın dikkat kesildiği Rusya’nın Ukrayna işgali hakkında açıklamalarda bulunuyor. Davutoğlu …

Son Güncelleme :

25 Şubat 2022 - 11:39

Ahmet Davutoğlu: ABD tehdit eder ancak yaptırım uygulamaz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, tüm dünyanın dikkat kesildiği Rusya’nın Ukrayna işgali hakkında açıklamalarda bulunuyor.

Davutoğlu, ABD’nin Ukrayna’yı işgal eden Rusya’yı tehdit etmesi hakkında ”ABD tehdit eder ama yaptırım uygulamaz” değerlendirmesinde bulundu.

”ABD TEHDİT EDER AMA YAPTIRIM UYGULAMAZ”

Davutoğlu, şunları söyledi:

Rusya, Sovyetler Birliği’nin devamı olarak kabul edildi. Ukrayna’nın aksine yeni bir devlet olarak kabul edilmedi. 2008 yılında Bükreş’te yapılan NATO zirvesinde hepimiz bulunduk. Bu tarihten dört ay sonra Rusya, Gürcistan’a girdi. Biz o dönem son derece etkili bir diplomasi takip ettik. Sayın Erdoğan ve sayın Gül iktidardaydı. Ben de başdanışmandım. Biz o dönem Montrö’ya uyma garantisi vermiştik. Rusya’ya verilen sistem bu olmuştu. ABD her zaman tehdit eder ancak yaptırım uygulamaz. Bugün de aynı politikayı izliyorlar. Bize göre Ukrayna’nın bağımsızlığı önemli.

”YA KRİZİ ÖNGÖREMEDİ YA DA KRİZİ ÖNEMSEMEDİ”

Joe Biden yönetimindeki ABD’nin yaptığı hata şu ki Ukrayna’ya fiili bir güç konulmadı. Biden’in açıklamalarını gören Ukrayna halkı endişe içerisine girmiştir. Toprak bütünlüğünden bahsediyoruz. Ateşkesin anlamı taraflar bir tarafa çekilmeleri ve bir sonraki savaşı beklemeleridir. Kriz yaza kadar devam ederse büyük zarar görürüz. 2008 NATO zirvesini yaşadım. Arkasını fiili bir güç koymadığınız süreci başlatmamanız gerekir. Güvenlik Zirvesi Dışişleri Bakanı olmadan yapılmaz. Yapılması gerekenleri dün anlattım. 12 Maddelik çözüm önerisi yazdım.

Kurumlarımız ellerinden geleni yapıyor. Ama her bir kurum siyasi talimat bekler, şuan da da bu bekleniyor ve bir gecikme söz konusu. Sayın Erdoğan Afrika’ya gittiği gün ben Ukrayna krizine dair video mesaj yayınladım. Biz krize dair çağrıda bulunurken Erdoğan seyahat etti. Ya bu krizi öngöremedi ya da krizi önemsemedi. Montrö tarihimizin en önemli anlaşmalarından biridir.

”MONTRÖ BİZİM İÇİN BİR EMNİYET SİBOBUDUR”

Montrö bizim için bir emniyet sibobudur. Montrö müzakerelerini açmaktan daha tehlikeli bir şey yoktur. Türkiye açısından bu çok tehlikeli bir durum olur. Bizi Osmanlıcılıkla suçladılar. Rusya’nın bir sonraki adımı Moldovya’ya olacaktır. Azerbaycan’ın kurtarılması konusunda tam destek verdik. Rusların Karabağ’da gücü yoktu. Ermenistan’da vardı. Bütün bu krizler çıktığında Karadeniz’de Montrö’nün önemi artacak.

CUMHUR İTTİFAKINDA ÇATLAK VAR

Doğu Perinçek Rusya’yı savunuyor, Devlet Bahçeli ise Ukrayna’yı savunuyor. Sayın Bahçeli’nin öfkeyle konuşuyor. Sorunu da bu. Biraz Erol Güngör, Mevlana okusun. Bahçeli açık şekilde beni tehdit ediyor ve Erdoğan bu tehdit konusunda sessiz kalıyor. Yarın öteki gün bana saldırılırsa bunun sorumlusu kim olacak?

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.