Ali Taha Koç: KKTC Veri Merkezi, kamu kurumlarının teknolojik alt yapı ihtiyaçlarını kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılayacakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 15:52

Ali Taha Koç: KKTC Veri Merkezi, kamu kurumlarının teknolojik alt yapı ihtiyaçlarını kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılayacak

Son Güncelleme :

09 Kasım 2022 - 23:42

Ali Taha Koç: KKTC Veri Merkezi, kamu kurumlarının teknolojik alt yapı ihtiyaçlarını kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılayacak

TC Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile e- kimlik, e- yazışma, e-imza, e- nüfus gibi çok değerli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Toplu açılış ve proje lansman töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Törende daha sonra, toplu açılış ve lansmanı gerçekleştirilecek projelerle ilgili hazırlanan tanıtım klibin gösterimi gerçekleştirildi.

TC Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, törende yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile e- kimlik, e- yazışma, e-imza, e- nüfus gibi çok değerli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Koç, Bu çalışmaların 2015-2020 yılları arasında hayata geçirilirken 2021 yılında e-gümrük, e-düzen, e-meb ve e-sağlık uygulamlarının da modül modül hayata geçirildiğini kaydetti.

Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de e-devlet çatısının hayatın her alanına en güzel şekilde dokunacağını söyleyen Koç, hayata geçirilen tüm hizmetlerin üzerine KKTC veri merkezi açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi .

KKTC Veri MerkeziEnin kamu kurumlarının teknoloji alt yapı ihtiyaçlarını 7-24 kesintisiz güvenli etkin bir şekilde karşılayacağını belirten Koç, uluslarası standarlara uygun akılı ve güvenli ve çevreye duyarlı yapı olan veri merkezinde aynı zamanda bulut altyapısının da bulunacağını söyledi.

Koç, Veri merkezinde kullanılacak güçlü organizasyon yapısının ve Kıbrıslı Türk mühendislerle beraber siber ataklara karşı da önlemler alınacağını kaydeden Koç,e-devlet kapısı hizmetleri sayesinde Kıbrıs Türkeleri’nin hayatının da kolaylaşacağını belirtti.BRT

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.