Almanya kısmi seferberlikten kaçanlara iltica hakkı hakkı tanıdıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Ekim 2022 - 01:54

Almanya kısmi seferberlikten kaçanlara iltica hakkı hakkı tanıdı

Son Güncelleme :

23 Eylül 2022 - 10:19

Almanya kısmi seferberlikten kaçanlara iltica hakkı hakkı tanıdı

Almanya kapılarını Ruslara açtı! Kısmi seferberlikten kaçanlara iltica hakkı hakkı tanıdı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ‘kısmi seferberlik’ ilanı sonrasında ülkeden kaçışlar başladı. Uçak trafiğinin arttığı bölgede askere gitmeyi reddeden Ruslara Almanya kapılarını açtı. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Rus vatandaşlarının Almanya’ya iltica başvurusu yapabileceğini ifade etti.
Almanya kapılarını Ruslara açtı! Kısmi seferberlikten kaçanlara iltica hakkı

Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşta yeni bir dönem resmen başladı. Dünya kamuoyunun son dakika olarak geçtiği ve günlerce iddia edilen haberi  Putin duyurdu. Ülkesinde ‘kısmi seferberlik’ ilan Putin’in kararı sonrasında başta başkent Moskova olmak üzere binlerce protestocu sokağa çıktı. ‘Seferberlik yok’ sloganı atan göstericilere polisin müdahalesi sert oldu. Askere gitmek istemeyen Ruslar da ülkeden adeta akın akın kaçmaya başladı. Uçuşlar ve biletler dolarken başta  Türkiye olmak üzere birçok yere giden uçuşlarda biletler tükendi.

Sosyal medyada da gündem olan görüntülerde  Rusların gerek havadan gerek ise karadan göçü adeta başladı. Almanya’dan bu kaçışlarla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yaptığı açıklamada askere gitmek istemeyen Rus vatandaşların iltica başvurusunda bulanabileceğini söyledi.

“PUTİN ZULMÜNDEN KAÇANLARI AĞIRLARIZ”

Baskıyla tehdit edilen Rusların, Almanya’da uluslararası koruma alması gerektiğini söyleyen Faeser, “Putin’in rejimine karşı çıkan ve bu nedenle kendilerini büyük tehlikelere atanlar, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabilir” dedi. Faeser ayrıca, Almanya’nın aylardır zulüm gören ve tehdit edilen Rus rejim karşıtlarını kabul ettiğini de hatırlattı.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.