Altın Tasarruf Sistemi nasıl işleyecek?Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2023 - 04:45

Altın Tasarruf Sistemi nasıl işleyecek?

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için ya altın olarak ya da karşılığı TL tutarlarıyla altın dönüşümlü mevduat ve katılım hesabı …

Altın Tasarruf Sistemi nasıl işleyecek?
Son Güncelleme :

01 Mart 2022 - 16:43

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için ya altın olarak ya da karşılığı TL tutarlarıyla altın dönüşümlü mevduat ve katılım hesabı açılması sistemine dayanan Altın Tasarruf Sistemi devreye girdi. Bugün başlayan uygulama ile yurttaşlar, 81 Altın Değerleme Noktasında yetkilendirilmiş kuyumcular üzerinden yapılacak altın yatırma işlemleri için hiçbir masraf ödemeyecek, kişiler bankaya yatırılan altınlardan gelir elde edecek. Altınlar, Banka altın hesapları ilgili mevzuat çerçevesinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altında olacak.

Sistemde yer alan Ozan Kuyumculuk’un sahibi Ozan Kalınkara, Altın Değerleme Sistemi ve altin.gov.tr isimli sitenin ve sistemin nasıl işlediğini anlattı.

Hesap açılacak

İlk etapta, Darphane Çeyrek Altın Sistemi’nde Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Emlak Katılım, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım bankaları işlem yapacak.

Banka Altın Değerlendirme Sisteminde de Albaraka, Akbank, Anadolubank, Denizbank, Kuveyt Türk, TEB, Türkiye Katılım, Garanti BBVA, QNB Finans, Vakıf Katılım, Yapı Kredi bankaları hizmet verecek.

Yurttaşlar, Darphane Altın Sistemi’yle Darphane tarafından üretilen ziynet altınlarını adet fark etmeksizin sisteme dahil olacak banka ve finans kuruluşlarında “Çeyrek Hesap” ya da “Kazandıran Çeyrek Hesaplara” yatırabilecek. Daha sonra istedikleri zaman, yeni tarihli aynı cins altını banka şubelerinden çekebilecek.

Banka hesabına aktırılabilecek

İstanbul Altın Rafinerisi’nin (İAR) kurduğu Kuyumcu Altın Değerlendirme (KAD-SİS) sisteminde vatandaşlar, altınlarını Türkiye’nin her yerindeki yetkili kuyumcular aracılığıyla haftanın her günü banka hesaplarına kolayca ve güvenle aktarabilecek.

İlk etapta 42 ilde 75 kuyumcu yetkili

Ayrıca, sistemde İAR, Nadir, Ahlatçı rafinerileri ile KAD-SİS kapsamında da 42 ilde 75 kuyumcu yetki aldı. İlerleyen dönemlerde söz konusu sayının artması bekleniyor.

Banka ADS (Altın Değerleme Sistemi) ile vatandaşlar altınlarını banka şubeleri üzerinden, banka hesaplarına kolayca ve güvenle aktarabilecek.

İster altın ister lira

Yurttaşlar kuyumcular üzerinden ziynet, işlenmiş veya hurda gibi fiziki altınlarını sisteme teslim edecek ve ister bankalarda bulunan altın hesaplarına isterse teslim ettiği altının Türk lirası karşılığının TL cinsi hesaplarına aktarımını talep edebilecek.

Söz konusu aktarım anlık gerçekleşecek. Kişiler, finansal sisteme aktardığı altın tasarrufunu, tercih ettiği şekilde değerlendirildikten sonra tekrar fiziki olarak çekmek istediğinde kuyumcu ve banka dağıtım kanalları üzerinden alabilecek.

Yatırımcılar sisteme girmeleri halinde Altın Depo Hesapları, Altın Katılım Hesapları, Çeyrek Hesap, Çeyrek Katılım Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı türlerini tercih edebilecek.

Yastık altı altın tasarruflarının ekonomiye kazandırılması için BDDK tarafından belirlenmiş “Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak Asgari Milyem Değerleri” baz alınacak, vatandaşlar bu asgari değerler üzerinde kendilerine en uygun değerlemeyi veren kuyumcular üzerinden işlemlerini gerçekleştirecek.

Kıbrıs Haber

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    YORUM YAP

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    DÖVİZ KURU

    BIST100
    DOLAR
    EURO
    BITCOIN
    ÇEYREK ALTIN
    GRAM ALTIN