Altuğra ''Türk Kadını her dalda, çok büyük başarılara imza attı''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

4 Şubat 2023 - 02:05

Altuğra ”Türk Kadını her dalda, çok büyük başarılara imza attı”

Altuğra ”Türk Kadını her dalda, çok büyük başarılara imza attı”
Son Güncelleme :

05 Aralık 2022 - 15:20

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, , 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına ‘Seçme ve Seçilme Hakkı’ tanınmasının yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunarak mesaj yayımladı.

Altuğra şunları kaydetti;

” Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları sonucu 5 Aralık 1934’de Türk kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuş; bu hakkı Avrupa ülkelerinden çok önce kazanmıştır. Dünyanın o dönemki durumu, gelişmeler ve demokrasi tarihi dikkate alındığında bu adımın ne denli önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Kıbrıs Türk halkı, Atatürk’ün çağdaşlık yolunda attığı her adımı yakından izlemiş ve uygulamıştır.

Kadınlarımız, günümüzde demokrasimizin, sosyal, siyasal, ekonomik yaşantımızın en önemli unsurlarıdırlar. Türk kadını bugün, birçok alandaki çalışmalarıyla; bilimden sanata, spordan, siyasete kadar, çok büyük başarılara imza atmaktadır.

Kadınlarımızın bu onurlu gününü içtenlikle kutluyor, bu hakkı birçok Avrupa ülkesinden çok yıllar öncesi hayata geçiren ve dünyada örnek gösterilen, bizi hep gururlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”