Aronya meyvesi nedir, neye iyi gelir? İşte faydalarıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

2 Mart 2024 - 22:38

Aronya meyvesi nedir, neye iyi gelir? İşte faydaları

Yabancı dilde ‘chokeberry’ olarak bilinen aronya meyvesi, sağlığa olumlu etkileri dolayısıyla ‘süper meyve’ olarak da adlandırılıyor. Ana vatanı …

Aronya meyvesi nedir, neye iyi gelir? İşte faydaları
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 11:43

Yabancı dilde ‘chokeberry’ olarak bilinen aronya meyvesi, sağlığa olumlu etkileri dolayısıyla ‘süper meyve’ olarak da adlandırılıyor. Ana vatanı Kuzey Amerika olan aronya, ülkemizde de yetiştiriliyor. Besin içeriği nedeniyle kanser hücrelerini yok ettiği ve vücudu yenilediği belirtiliyor.

ARONYA NEDİR?

Aronya meyvesi görünüşü itibariyle orman meyvelerine benzemektedir. Bağışıklığı artırır, enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

En yüksek C vitamini ve antioksidan kaynağı olan aronya eskiden Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmıştır.

Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığının ve pıhtı oluşumunun önüne geçer. Kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda aronya meyvesi, saman nezlesi, sinüzit ve astım semptomlarını hafifletmektedir.

ARONYA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Küçük ve siyaha yakın mor aronya meyvelerini taze tüketmenin yanında meyve suyunu, tozunu, reçelini de damak tadınıza göre şekillendirerek tüketebilirsiniz.

Kimyasal vitamin kullanımı yerine aronya çayı demleyebilirsiniz. Bir bardak sıcak suyu bir avuç kurutulmuş aronya meyvelerinin üzerine ilave edin ve 5-6 saat bekletin. Bu karışımı günde 3 defa yemeklerden önce yarım çay bardağı kadar düzenli 2 hafta boyunca tüketin.

Kontrendikasyon yoksa şeker hastaları ve hamilelerin de yiyebileceği aronyanın, çocuklar için 3 yaşından itibaren tüketilmesi uygundur, ancak tadından dolayı çocuklar bu meyveleri tüketmeye pek iştahlı olmazlar. Bu nedenle az miktarda bal ile karıştırıp verebilirsiniz. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ve grip tedavisinde, ishal ve gıda zehirlenmelerinde çok faydalı olabilir.

ARINYA MEYVESİNİN FAYDALARI NELER?

Metabolik sendrom ve benzeri etkilerle damar tıkanıklığına karşı etkisinin 2 ay günde 3’er bardak kullanımla ortaya çıktığı ve ciddi risk azalttığı; insan vücudunda damar tıkanıklığı tehdidini arttıran faktörleri azalttığı gösterilmiştir.

Laboratuvarda hücre kültürleri çalışmalarında ve hayvan deneylerinde kanser hücresi artışını durmasını sağlayan meme, kalın barsak, kemik iliği kanseri ve akciğer kanseri dokusunda antosiyanin miktarının çok zengin olması sebebiyle; kanser hücresi sinyalizasyonunu bozar.

* Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

* Kalp ve damarları koruyor.

* Damar sertliği ile yüksek tansiyonda etkili olduğu biliniyor.

* Soğuk algınlığında antiviral etkisi mevcut.

* İdrar yolları enfeksiyonuna iyi geliyor.

Ağır metallerin ve radyoaktif maddelerden bazılarının vücuttan atılmasını sağlıyor.

ARONYA MEYVESİNİN FİYATI NE KADAR?

Aronya meyvesinin fiyatı pek çok internet sitesinde ve markette farklılık göstermektedir. 1 kilogram aronya meyvesi 385 TL’dir. 250 gram’lık fiyatı ise 35 TL’ye satılmaktadır.

ARONYA MEYVESİ NEREDE YETİŞİR?

Kuzey Amerika bölgesinde kendiliğinden yetişen bir bitki olan aronyanın meyvesi, ülkemizde de son yıllarda yetiştiriciliği başlamıştır. 2020 yılında Türkiye’de Karadeniz bölgesinde deneme üretimi yapılmış, olumlu sonuç alınmıştır.

ARONYA MEYVESİNİN TADI NASIL?

Yılda üç defa hasat vermesi ile zengin bir hasat oranına sahip aronya meyvesi, lezzetli tadı ile bilinmektedir. Yaş meyve hali tüketilebildiği gibi, çayı ve reçeli de yapılmaktadır.

Kıbrıs Haber