Asil Nadir 'Kimse benden susmamı beklemesin''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Ocak 2023 - 19:43

Asil Nadir ‘Kimse benden susmamı beklemesin”

Asil Nadir ‘Kimse benden susmamı beklemesin”
Son Güncelleme :

19 Ocak 2023 - 20:29

Geçitkale Havaalanı’nın işletme haklarını 2010 yılında çıkılan ihaleyle kazanarak elde eden Resorce Consulting Services Ltd. Direktörü Asil NadirGeçitkale Askeri Havaalanı’nın Bakanlar Kurulu kararıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri‘ne (KTBK) verilmesine sert çıktı, hukuk yoluna başvuracağını söyledi

Nadir: Susup oturmamı kimse beklemesin

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Nadir, bu açıklamayı yapmadan önce çok düşündüğünü ve yaşamı boyunca Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesine asla ihanet etmediğini, politikacı olmadığını, siyasi hedefleri bulunmadığını belirtti.

Nadir, “Kıbrıs Türk halkının bir evladı olarak, büyük ve toplumsal değişim sağlayacak başarılar için yerel olanakları, dünya ile bütünlüklü düşünmenin önemini ve gerekliliğini hep gözümün ve aklımın ön tarafında tuttum. Geçitkale Havaalanı projemizin çöpe atılmasını kabul etmemi, susup oturmamı kimse beklemesin. Mücadelem kendim için değil, halkımız ve KKTC içindir” dedi.

“Bu hukuk tanımazlıktır”

Geçitkale Havaalanı’nın işletme haklarını 2010 yılında ihaleyle Resorce Consulting Services Ltd. olarak kazandıklarını hatırlatan Nadir, ihale sonucunun hayat bulması için yüksek gerilim hatları sorununun aşılması gerektiğini, ancak uğraşlara rağmen gerilim hatlarına çare üretilmeyince karşılıklı uzlaşıyla sözleşme sürelerinin uzatıldığını dile getirdi.

Dünyadaki örnekleri gibi Geçitkale Havaalanı’nın d, sivil kullanım yanında askeri maksatlarla da kullanılabileceğini kaydeden Nadir, on binlerce insana doğrudan veya dolaylı iş imkanı sunacağını belirttiği projelerinin derinlikten yoksun olduğunu savunduğu bir kararla adeta çöpe atıldığı görüşünü ifade etti.

Kendileriyle istişarede bulunmadan “İHA’lar kullanılacağı için” haklarının askıya alındığını belirten Asil Nadir, son Bakanlar Kurulu toplantısında da, şahsına ait Resorce Consulting Services Ltd. şirketinin Geçitkale Havaalanı işletme haklarını tanıyan sözleşmesinin iptali kararının alındığını bildirdi ve bunun “hukuk tanımazlıktır” olduğunu savundu.

Neler olmuştu?

Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın kullanımının, Türkiye ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne (TSK) bağlı Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı‘na (KTBK) verilmesi için Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı‘ya protokol imzalaması yönünde yetki vermişti