Ay'da Wi-Fi ağı kurulmaya çalışılacakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 16:13

Ay’da Wi-Fi ağı kurulmaya çalışılacak

NASA, ABD’nin birtakım bölgelerindeki internet sıkıntısına tahlil için Ay’da bir Wi-Fi ağının kurulabilme mümkünlüğü üzerinde çalışıyor. Mevzuya …

Son Güncelleme :

17 Ekim 2021 - 18:20

Ay’da Wi-Fi ağı kurulmaya çalışılacak

NASA, ABD’nin birtakım bölgelerindeki internet sıkıntısına tahlil için Ay’da bir Wi-Fi ağının kurulabilme mümkünlüğü üzerinde çalışıyor.

Mevzuya dair yapılan basın açıklamasında dijital eşitsizliğe dikkat çekilerek internete erişim eşitsizliğinin koronavirüs salgınıyla birlikte kaygı verici olduğu belirtildi.

National Digital Inclusion Alliance tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, Cleveland’daki hanelerin yaklaşık yüzde 31’inin geniş bant erişimi yok. Bu bulguların akabinde, bir ekonomik kalkınma kuruluşu olan Greater Cleveland Partnership, dijital eşitsizliğin teknik mahzurlarını tahlil etmek ve Ay’ın, Dünya’nın dijital uçurumunu çözmek için kullanılıp kullanılamayacağını görmek için NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ne başvurdu.

Oleson, Insider’a bu türlü bir ağın Ay’da nasıl görünebileceğini kıymetlendirmek için NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki Compass grubunun yakındaki bir Cleveland semtinde karasal bir ağın nasıl çalışabileceğini değerlendirdiğini söyledi. Oleson, Insider’a verdiği demeçte, farklı Dünya ve Ay ortamları nedeniyle ekipman farklı olsa da, Wi-Fi frekansları Dünya’dakiyle birebir olabileceğini belirtti.

Araştırma takımının, Wi-Fi ekipmanlarını toz ve çok sıcaklıklar dahil Ay ortamının uç noktaları için de uyarlaması gerekecek.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’nden Mary Lobo, bir basın açıklamasında şunları söyledi:
“Bu, Artemis’in altında Ay’a astronot gönderirken karşılaştığımız zorluklara tahliller geliştirmek için mükemmel bir fırsat sunarken, birebir vakitte artan bir toplumsal sorunu ele alıyor.”

Geçen yıl açıklanan Artemis programı, 1972’den bu yana birinci sefer insanları Ay’a indirmeyi amaçlıyor.

NASA’nın Compass Laboratuvarı tarafından yürütülen çalışma için Compass Önderi Steve Oleson Wi-Fi projesinin Dünya ile sağlam bir biçimde irtibat kurmak ismine değerli olduğunu vurguladı.

Şimdi Ay’da Wi-Fi çalışması teorik olsa da NASA’daki takım, çalışmaların sonunda ABD kentlerindeki yetersiz hizmet alan topluluklara yardımcı olabileceğini ve onlara emniyetli internet erişimi sağlayabileceğini umuyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.