Ayrılıkçılar Donbas bölgesinde referandum yapacak!Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

30 Eylül 2022 - 13:17

Ayrılıkçılar Donbas bölgesinde referandum yapacak!

Son Güncelleme :

20 Eylül 2022 - 18:36

Ayrılıkçılar Donbas bölgesinde referandum yapacak!

Son dakika… Ukrayna’nın Rus işgali altındaki Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya’ya katılmak için 23-27 Eylül tarihleri arasında referanduma gideceklerini duyurdu.

Son dakika! Ayrılıkçılar Donbas bölgesinde referandum yapacak!

Sözde Halk Cumhuriyeti olarak kendi kendinin bağımsızlığını ilan eden Donetsk’teki sözde lider Denis Pushilin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e yazdığı bir mektupla, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan Donetsk, Luhansk ve Herson için referandum yapılacağını bildirdi. Pushilin, mektubunda referandumun ardından hemen Rusya federasyonuna üye olmak istediklerini dile getirdi.

Sözde lider Denis Puhilin’in mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili Vladimir Vladimirovich, hiçbir şüphemiz olmayan referandumdan olumlu bir karar çıkması durumunda, Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bir an önce Rusya Federasyonu’na katılması konusunu değerlendirmenizi rica ediyorum. Donbas, her zaman anavatanı olarak gördükleri büyük ülkenin bir parçası olmayı hak etti. Bu olay, milyonlarca Rus insanının yaklaşmasını istediği tarihi adaletin restorasyonu olacak.”

LAVROV’DAN REFERANDUM YORUMU

Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde alınan referandum kararlarının ardından, referandum kararlarını yorumlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Özel askeri harekatın en başından ve öncesinden itibaren halkların kaderlerine karar vermeleri gerektiğini söyledik. Donbass halkları kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

RUSYA DONBAS’TA KAN KAYBEDİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy‘nin referandum kararına ne tepki vereceği merak konusu olurken Rusya’nın Donbas bölgesinde kan kaybetmesinin ardından böyle bir kararın çıkması dikkat çekti.

Ukrayna’nın doğusunda şiddetli çatışmaların yaşandığı Luhansk’ın valisi Serhiy Haidai, Bilohorivka adlı köyün Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ‘tam kontrolü’ altında olduğunu açıkladı. Haidai, ”Adım adım, santimetre santimetre, tüm topraklarımızı işgalcilerden kurtaracağız” dedi.

Rus güçleri, son iki buçuk aydır Luhansk eyaletinin tamamında bulunuyordu. Ukrayna kuvvetleri, temmuz ayında Severodonetsk ve Lysychansk şehirlerinden çekilmişlerdi. Karşı atağa geçen Ukrayna birlikleri, Harkov bölgesinde 300’den fazla yerleşim yerini kurtararak ve Rus birliklerini kaçmaya zorlayarak karşı saldırı başlattı.

Ukrayna’nın son zamanlardaki kazanımlarının ardından da Rusya’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini de içeren Donbas’ın tamamını kontrol altına alma olasılığı oldukça az görülüyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.