Bakteriler Beyin Hücrelerini Hayata DöndürüyorKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 10:04

Bakteriler Beyin Hücrelerini Hayata Döndürüyor

Dünya’nın oksijenli bir havaya sahip olmasının sebeplerinin başında mikroalgler ve özel bakteri cinsleri gelir. Yosunlarda bulunan özel bakteri …

Son Güncelleme :

17 Ekim 2021 - 13:35

Bakteriler Beyin Hücrelerini Hayata Döndürüyor

Dünya’nın oksijenli bir havaya sahip olmasının sebeplerinin başında mikroalgler ve özel bakteri cinsleri gelir. Yosunlarda bulunan özel bakteri çeşitleri, atmosferin oksijen kapasitesi için de epeyce değerlidir. Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir makale, ömrümüz üzerinde epey tesirli olan bu organizmaların beynin oksijensiz kaldığı durumlarda da epeyce yararlı olduğunu gösterdi.

Pençeli kurbağa çeşidi üzerinde yapılan bir deneyde, kurbağa yavrularının beyinlerine yosun yapısında bulunan bakteriler enjekte edildi. Enjekte edilen bakterilerin fotosentez yapması sağlanarak, oksijensiz kalan beyin hücrelerinin yine canlandığı görüldü.

Beyne enjekte edilen bakteriler oksijen üretilmesini sağladı

Araştırma kapsamında kurbağaların beyinlerine yosun yapısında bulunan bakteri ve mikroalgler enjekte edildi. Beyin kan damarlarında biriken organizmaların aydınlatma ile fotosentez yapması sağlandı. Organizmaların güçlü bir biçimde oksijen ürettiği tespit edildi. Oksijen yoksunluğuna bağlı kaybolan beyin işlevleri, mikroalgler ile üretilen oksijen molekülleri nöronların etkinleşmesini sağladı. Araştırmacılar “Gezegenimize oksijen veren mikroorganizmaların, belli eko-fizyolojik kurallar sağlandığında insan beynindeki oksijen düzeyini arttırmak için bir araç haline gelebilir” dedi. Bu çeşit bir tedavi sisteminin gelişmesi, bir gün insanların felçten kurtulmasına ya da oksijensiz ortamlara seyahat etmesini sağlayabilir.

Bu şimdilik çok uzak bir ihtimal zira kurbağalarda tesirli olan bu yol pek çok faktöre bağlı olabilir. Kurbağalar üzerinde başarılı bulgular karşın bu kendi tıbbımızda işe yaramayabilir. İnsan bedeni ile bir kurbağa ya da farklı bir hayvanın fizikî yapıları birbirinden çok farklıdır. Kurbağalar üzerinde tesirli olan bu yolun beşerler üzerinde de başarılı olacağının kanıtlanması şu an için mümkün değil. Yalnızca kurbağalarda denenen ve başarılı olsa da beşerler üzerinde denemesi hala büyük risk oluşturuyor. Zira insan beyninin 5 dakika ve daha fazla mühlet nefessiz kalması geri dönüşü olmayan pek çok hasara yol açar. Bu da insan beyni üzerinde bu şekil çalışmaların deneylerinin yapılamayacağı manasına gelir.

Kurbağalarda tesirli olan bu prosedür pek çok faktöre bağlı olabilir. İnsan bedeni ile bir kurbağa ya da farklı bir hayvanın fizikî yapıları birbirinden çok farklıdır. Lakin ilerleyen devirlerde fonksiyonu artarak kullanılabilir. Çok fazla oksijen üretilmesi, oksijen üretilmemesinden daha da tehlikeli olabilir. Sinirbilimci Diana Martinez, bu fotosentetik organizmalar sonucunda oksijen düzeylerinin denetim edilememesi oksijen eksiliği kadar ziyanlı olacağını açıkladı.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.