Banksy'nin 'Love Is In The Bin' tablosu rekor fiyata satıldıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 15:29

Banksy’nin ‘Love Is In The Bin’ tablosu rekor fiyata satıldı

İngiltere’nin başşehri Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’nde gerçekleşen Çağdaş Sanat Müzayedesi’nde onlarca eser satışa sunuldu. Müzayede, en …

Son Güncelleme :

15 Ekim 2021 - 11:13

Banksy’nin ‘Love Is In The Bin’ tablosu rekor fiyata satıldı

İngiltere’nin başşehri Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’nde gerçekleşen Çağdaş Sanat Müzayedesi’nde onlarca eser satışa sunuldu.

Müzayede, en çok istek gören ve en yüksek sayıya satılan eser, İngiliz sanatçı Banksy’nin en ünlü yapıtlarından biri olan “The Girl with the Baloon” (Kırmızı Balonlu Kız) yapıtının kendi kendini kısmen yok etmesiyle oluşan “Love is in the Bin” (Aşk Çöpte) oldu. Sotheby’s tarafından 4 ila 6 milyon pound kıymet biçilen eser, 18 milyon 582 bin pounda satılarak rekor kırdı.

“DÜZEN ZIDDI SANATIN SAYGIDEĞER BİR MİRASININ VARİSİ OLARAK KABUL EDİLİYOR”

Sotheby’s Çağdaş Sanat Lideri Alex Brenczik yaptığı açıklamada, “Banksy’nin ‘The Girl with the Baloon’ yapıtının kendi kendini yok etmesinden bu yana, Banksy bir fenomen haline gelen global bir sansasyon oluşturdu” tabirlerini kullandı. Brenczik, “O unutulmaz gecede Banksy, bir sanat yapıtını parçalayarak yok etmek yerine bir tane oluşturdu. Bugün bu eser, tertip zıddı sanatın saygıdeğer bir mirasının varisi olarak kabul ediliyor” dedi.

Sotheby’s Çağdaş Sanat Uzmanı Emma Baker ise, Banksy’nin 2018 yılındaki müzayedede alışılmışın dışında bir an yaşattığını söyledi. Baker, “The Girl with the Baloon” yapıtına atıfta bulunarak, “Herkes Banksy’nin müzayede sırasında kendi yapıtını parçaladığını düşündü. Lakin o yeni bir sanat yapıtı meydana getirdi” sözlerini kullandı. Baker, Banksy’nin yapıtı büsbütün çerçeveden çıkarıp çöpe atmadığını ve yarıda durduğunu belirterek, “Bu nedenle bugün bu sonuca ulaştık ve katiyetle başarılı bir çalışma oldu” dedi.

Baker, Banksy’nin kıymet, para ve sanat dünyası üzerine yorumları olduğunu söz ederek, sadece sokak sanatı sevenlerin değil birebir vakitte başyapıtlarla ilgilenenlerin de onun sanatına ilgi duyduğunu aktardı. Baker, Banksy’nin The Girl with the Baloon yapıtını kısmen parçalamasıyla sanat tarihinde yer edinen an ile onun çok daha tanınan bir sanatçı haline geldiğini ve sanat hayatında yeni bir sayfayı açtığını açıkladı.

AÇIK ARTIRMAYA ÇIKAN SON YAPITI KENDİNİ İMHA ETMİŞTİ

Banksy 2018 yılında yaklaşık 1,1 milyon pounda satılan ve bir kız çocuğunun kalp formundaki bir balona erişmeye çalışırken tasvir edildiği “The girl with the Baloon” yapıtı satıldıktan birkaç dakika sonra yapıtın çerçevesi içine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendi kendini yok etmişti. Anonim bir sokak sanatkarı olarak kimliğini koruyan Banksy, siyasi ve toplumsal yorumlarıyla ilgili çalışmaları ve sokaklardaki grafitileri ile biliniyor.

Toplamda 44 bedelli yapıtın satışa sunulduğu müzayedede yüksek fiyata satılan öbür eserler ortasında Gerard Richer isimli sanatkarın 3 farklı yapıtı yer aldı. Sanatkarın “S.D.” isimli yapıtı 9 milyon 619 bin 800 pounda satılarak müzayedede en yüksek fiyata satılan ikinci eser oldu.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.