Belarus'tan Madencilik Kararı: Özel Elektrik Tarifesi GeldiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

6 Aralık 2022 - 10:25

Belarus’tan Madencilik Kararı: Özel Elektrik Tarifesi Geldi

Küçük bir Avrupa ülkesi olsa da bilhassa de kripto paralara olan tavrıyla dikkat çeken Belarus (Beyaz Rusya), dikkat çeken bir karar aldığını …

Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 12:57

Belarus’tan Madencilik Kararı: Özel Elektrik Tarifesi Geldi

Küçük bir Avrupa ülkesi olsa da bilhassa de kripto paralara olan tavrıyla dikkat çeken Belarus (Beyaz Rusya), dikkat çeken bir karar aldığını duyurdu. Güç Bakanlığı ile Anti-Tekel Bakanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, ülkedeki kripto para madencileri için yeni bir elektrik tarifesi uygulanacağı tabir edildi. Yapılan açıklamalara nazaran Beyaz Rusya’da madenciler, artık data merkezleri ile tıpkı elektrik tarifesi üzerinden faturalandırılacaklar.

Hükümetin hazırladığı yasal düzenlemeye nazaran madenciler ve bilgi merkezleri, kendi içlerinde de kimi kümelere ayrılacaklar. Bu bağlamda; saatte 25 milyon kilowatt ile 500 milyon kilowatt aralığında değişen oranlarda tüketim yapan madenciler, toplamda 5’e ayrılacak kümelerden bir adedinde kendilerine yer bulacaklar.

Madenciler, Belarus’ta destekleniyor

Belarus, kripto paralara sıcak bakan ve madenciliği destekleyen ülkelerden bir tanesi. Alınan elektrik fatura tarifesi kararı da bunun en net göstergelerinden. Geçtiğimiz periyotlarda mevzuyla ilgili bir açıklama yapan Belarus Devlet Lideri Alexander Lukashenko, “Burada birçok terk edilmiş endüstriyel tesis var. Güç ve elektrikle ilgili birçok iş kolu oluşturulabilir. Elektrikle ilgili bir şeyler yapın. Sonunda da, ismi artık her neyse, kripto para madenciliği yapın. Bu ülkede gereğince elektrik var. Kullandığınız elektrikten artan ile bunu yapabilirsiniz.” sözlerini kullanmıştı.

Beyaz Rusya’da madencilere yönelik alınan kararın kıymetli olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü hükümetlerin kripto paralara karşı olduğu herkes tarafından biliniyor. Çin üzere ülkelerinse hem madenciliği hem de kripto para ticaretini yasakladığını düşündüğümüzde, bu cins kararlar Belarus’a büyük yatırımlar olarak bile dönebilir üzere görünüyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.