Çağıner '' Enflasyon ile mücadele konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar bizi yönetiyor''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 11:30

Çağıner ” Enflasyon ile mücadele konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar bizi yönetiyor”

Çağıner ” Enflasyon ile mücadele konusunda hiçbir bilgisi olmayanlar bizi yönetiyor”
Son Güncelleme :

17 Ocak 2024 - 15:38

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, asgari ücret artışı kararından sonra her yerde zam haberleri gördüğünü ifade ederek, “Enflasyon ile mücadele konusunda hiçbir yetkinliği ve bilgisi olmayanlar yönetiyor bizi” dedi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, asgari ücret artışından sonra temel gıda ürünlerinde yapılan zamlarla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Dimağ Çağıner, her yerde zam haberleri gördüğünü söyledi. Zamların asgari ücrete uygulanan zammın üstünde olduğunu ve bunun sonucunda ise bir sonraki hayat pahalılığının şimdikinden fazla çıkacağını belirtti.

“ENFLASYON İLE MÜCADELE KONUSUNDA HİÇBİR YETKİNLİĞİ VE BİLGİSİ OLMAYANLAR YÖNETİYOR BİZİ”

“Enflasyon ile mücadele konusunda hiçbir yetkinliği ve bilgisi olmayanlar yönetiyor bizi” diyen Dimağ Çağıner, bu durumdan en çok düşük gelirli kesimin etkileceğine de değindi.

“İŞ YAPMADAN BEKLEMEK EN MANTIKLISI OLACAK”

İşletmelerde rekabetçiliğin yitirileceğine de vurgu yapan Çağıner, “Mecburen küçülecek işin ilginç kısmı talep varken küçülecek (iç talepten bahsetmiyorum). Daralma ve küçülme ile işsizlik bir süre sonra bizi vuracak” dedi. Kuzey Kıbrıs’daki enflasyon ve Türkiye’deki enflasyon arasının açılığını kaydeden Çağıner, “İş yapmadan beklemek en mantıklısı olacak” ifadelerini kullandı.

Dimağ Çağıner’ın açıklaması şöyle.

“Her yerde zam haberi var ve zamlar asgari ücrete uygulanan zammın üstünde bunun sonucunda ise bir sonraki HP şimdikinden fazla çıkacak çok doğal olarak. Çok doğal olarak halk enflasyondan ezildiği için HP üstünde ilave zam ihtiyaç duyulacak ekonomiden çok anlayan hükümet de kahramanlık yaparak bu zammı verecek (muhalefet de bastıracak) günün sonunda bir döngü içine gireceğiz ki zaten girdik.

Enflasyon ile mücadele konusunda hiç bir yetkinliği ve bilgisi olmayanlar yönetiyor bizi. Maalesef de bundan en çok düşük gelirli kesim etkilenecek. İşletmeler de rekabetçiliğini yitireceği için de mecburen küçülecek işin ilginç kısmı talep varken küçülecek (iç talepten bahsetmiyorum). Daralma ve küçülme ile işsizlik bir süre sonra bizi vuracak.

İşin ilginç tarafı TL yi kullanan Türkiye deki enflasyon ile bizim enflasyon arası makas açılacak ve iş yapmadan beklemek en mantıklısı olacak. Yönetmek için bilgi lazım bilgisi olmayanın da en basit olarak bilene sorması gerekiyor. Bu ülkenin yönetilme sorunundan önce ego sorunu var. Bilmeyenin bildiğini sanması beceriksiz ve bilgisiz olmasından daha büyük bir tehlike. Kısaca girdap içine girdik.”