ÇAKMA DEVLETİN SAHTE DİPLOMALILARIKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Mart 2024 - 10:02

ÇAKMA DEVLETİN SAHTE DİPLOMALILARI

ÇAKMA DEVLETİN SAHTE DİPLOMALILARI
Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 10:20

Şimdi yine birileri “Çakma Devlet” benzetmesini görünce hiddetlenecek ve kızacaktır. Gerçekler acıtır elbet. Lakin “Devlet” tanımına bakarsanız eğer , tanım aynen şöyledir: Egemenlik gücü ile aslen donatılmış, belli bir toprak parçası üzerinde yerleşik bir millet birliğidir. Görevi ise, demokrasi, bağımsızlık ve bütünlüğü korumak, toplumun refah seviyesini yüceltmek , adaleti sağlamak v.s.…. Şimdi bu tanımları okuduktan sonra bir kez daha düşünün bakalım yaşadığımız coğrafyada bu devlet tanımına uygun bir devlet var mıdır?? ya da topluma olan görev ve sorumluluklarını yerine getiriyor mudur???

Kuruluş amacına hiç değinmiyorum bile. Gelelim asıl mevzumuza, bakınız sahte diplomalılar nasıl da gün yüzüne çıktı. Gerçeklerin gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır. Öyle bir devirden geçiyoruz ki, artık gizli saklı ne varsa, halı altına süpürülmüş ne kadar toz-kir-pas varsa, hepsi şu günlerde bir bir ortaya çıkıyor. Çıkmaya da devam edecektir. Yargı görevini yerine getirir mi getirmez mi, adalet sağlanır mı bilemem. Ancak, kimlere ne sıfatlar yüklenmiş, hangi makamlar uygun görülmüş, bakınız ve görünüz.

Düzenin, sistemin kimlere ve nasıl çalıştığına bir kez daha şahit olunuz. Sizi biraz çok eskilere götüreceğim. 1995-1998 yılları arasında PGM’lüğü yapmış Atilla #Sav’ın lise diplomasının da geçersiz ve sahte olduğunu hatırlatmamda fayda var. Bakınız, daha o yıllardan bu sahtekarlık vardı. Üstelik de lise diploması, seviye nerelere inmiş!!! Daha sonra Turgay #Avcı, Fikri #Ataoğlu ve Şimdi de Çelebi #Ilık ve sırada daha Allah bilir kimler var.

Turgay #Avcı ile hiç tanışmadım, bilmiyorum. Fikri #Ataoğlu ile Turizm Bakanlığında memuriyet yaptığım yıllarda kendisi de Bakan idi. Size şu kadarını söyleyebilirim ki, başkaları tarafından idare edilebilecek seviyede vasat bir insandır kendisi. Doğru ile yanlışı ayırt etmekten, usul erkan bilmekten uzak bir karakter yapısı var. Daha çok şeyler yazardım da, fazla uzatmaya gerek yok, özet yeterli. Çelebi #Ilık’a gelince, yine bir dönem Turizm Bakanlığı’nda özel kalem müdürlüğü yapmış bir insan kendisi. Ve bu kişilerin yolunu Serdar #Denktaş açmıştır.

Hep söylemişimdir bir kez daha yenilemekte fayda var “Serdar #Denktaş kendisine yakın insanları seçerken, çoğu zaman yanlış insanlardan yana tercihini yapmış ve bugün siyaset hayatına uzaktan bakmak zorunda kalmıştır.” #Ilık, özel kalem müdürlüğü yaptığı dönemde vatandaş sıkıntılarını dinleyip not alacak kapasitede bir insan değildi. Bu işleri çoğu zaman memurlara yüklerdi. Esas neden, makam sahibi olduğundan değil, yeterli yazma becerisi olmadığındandı.

Ve ben o yıllarda kendi kendime diyordum ki “Allahım bunlar nasıl makam mevki sahibi oluyorlar, hiç mi sorgulanmıyor eğitim seviyeleri”!!! Alın bakın, eğitim seviyelerinin yetersizligi onları sahte diploma almaya itmiştir. Bir söz vardır “makamlar size değil, siz makamlara anlam yüklersiniz” diye. Sizlerin bu makamlara yüklediği anlamlar ile bugün bu devlet itibar kaybediyor ve herkesin dilinde alay konusu oluyor. Bu yüzden de “Çakma Devlet” sözcüğü dillerden düşmüyor. Devleti yücelteceğiniz yerde, sahteliklerinizle yerin dibine çekiyorsunuz. Vesselam.