Cengo Püsküllü Parkı’nda Teknolojik Kerpiç Uygulaması gerçekleştirildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Ocak 2023 - 18:31

Cengo Püsküllü Parkı’nda Teknolojik Kerpiç Uygulaması gerçekleştirildi

Cengo Püsküllü Parkı’nda Teknolojik Kerpiç Uygulaması gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

27 Kasım 2022 - 11:42

Kıbrıs Mimarisi’ nin kültürel mirası olan toprak yapıların kullanımının yaygınlaşması için Cengo Vakfı – Kıbrıs Vakıflar İdaresi birlikte çalışmalar yürütüyor.Bu bağlamda, Cengo Vakfı Girne Püsküllü bölgesinde çocuklar ve gençler yönelik KTMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi tarafından TEKNOLOJİK KERPİÇ Yapımı ve Uygulamalı Eğitim düzenlendi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada, Çocuklar için sportif, kültürel ve sosyal projeler geliştiren ve bu alanlarda gelişimlerini sağlamak, bilgi/ beceri ve mutluluklarını artırmak amacıyla kurulan Cengo Vakfı Girne Püsküllü bölgesinde çocuklar ve gençler için park ve aktivite alanı proje inşası yürütmektedir denildi.

Yüksek Mimar Özge Özbekoğlu tarafından yapılan uygulamalı eğitimde toprak yapıların en önemli özelliğinin ‘en iyi yaşama koşullarını en az miktarda enerjiyle sağlamak” olduğunu ve KKTC’nin enerji ithal eden bir ülke olduğu halde evlerimizde her odada bir klima ile ancak serinleyebilme sorununa değindi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından desteklenen 800m2 lik alan içerisinde tasarlanan TOPRAK Büfe’nin yanısıra engelli wc ve depo alanı, yaşam konforunu en iyi düzeyde sağlayan uygulama olan  ‘Teknolojik Kerpiç’ olarak adlandırılan sıkıştırılmış topraktan yapılıyor..

Girne Püsküllü bölgesi Cengo Vakfı Parkında KTMMOB Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi tarafından düzenlenen TEKNOLOJİK KERPİÇ Yapımı ve Uygulamalı eğitime birçok mimar, mühendis ve ilgili vatandaşlar katıldı.

 

21.yüzyılda çevre ve insan dostu barınaklarımızda yaşamlarımızı sürdürmemizin olması gerekliliği anlatıldı. Proje danışmanlığını yürüten Prof. Dr. Bilge Işık’ın da katıldığı eğitimde birçok teknik detaylar da değerlendirilip paylaşıldı.

Girne Belediyesi tarafından sağlanan alan içerisine yapımı süren projeye birçok gönüllü ve hayırsever de katkı koyuyor. Bununla birlikte TC Belediyeler Birliği ile ortak protokol ile çocuk oyun grupları da Rize Belediye’si tarafından hibe edildi.

Sadece Kıbrıs mimarisine olan katkısı değil, insan ve çevreye yaptığı olumlu sonuçlarının, modern

kullanım çözümleri ve daha birçok konunun derinlemesine konuşulduğu uygulamalı eğitim katılımcılar tarafından çok beğenildi.

Kıbrıs Haber