Cephede Wagner dehşeti! 2 yasaklı hareketin sonucu hadımKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Ocak 2023 - 16:00

Cephede Wagner dehşeti! 2 yasaklı hareketin sonucu hadım

Cephede Wagner dehşeti! 2 yasaklı hareketin sonucu hadım
Son Güncelleme :

25 Ocak 2023 - 15:02

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde cephede yaptıkları vahşetlerle gündeme gelen Wagner grubunun teslim olan veya savaştan kaçan askerlere verdiği korkunç ceza ortaya çıktı.

Cephede Wagner dehşeti 2 yasaklı hareketin sonucu hadım

Neredeyse 1 yıldır devam eden Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgali hiç de Kremlin’in beklediği gibi gitmedi. Kremlin, savaşın ilk günlerinde Kiev’e girip Vladimir Zelenski’yi düşürdükten sonra kendine bağlı kukla bir yönetim getirmeyi planlıyordu.

Rus ordusu savaşın henüz 2. ayında Kiev’den geri çekildi. Kuzey cephesinin de kapanmasıyla birlikte işgal doğu ve güney cephelere kaydı. Rus birlikleri liman kenti Mariupol’ü aylar süren bombardımanın ardından ele geçirebildi, doğuda ise Donetsk ve Luhansk’ın neredeyse tamamı işgal edildi. Ancak Haziran ayında Ukrayna’ya ulaşan bir silah, dengeleri kökünden değiştirdi.

Cephede Wagner dehşeti 2 yasaklı hareketin sonucu hadım

HIMARS’LAR GELİNCE RUS ORDUSU DAĞILDI

Uzun menzilli çoklu roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna’ya ulaşması önce Rus işgalcilerin ilerleyişini durdurdu, ardından karşı taarruz gerçekleşti. Ağustos sonunda harekete geçen Ukrayna birlikleri, önce ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov çevresini birkaç günde tekrar kontrol altına aldı.

Geçtiğimiz eylül ayında ise aylardır ertelediği seferberlik kararını ‘kısmi’ olarak ilan etmek zorunda kalan Rusya lideri Putin, Ukrayna bataklığından kurtulmak için son olarak işgal komutanını değiştirdi ve Suriye’de savaş tecrübesi bulunan Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov Ukrayna’daki birliklerin başına getirildi.

 

Cephede Wagner dehşeti 2 yasaklı hareketin sonucu hadım

Rusya’nın böylesine bir hezimete uğramasının arkasındaki en büyük neden ise Ukrayna’nın NATO ülkelerinden aldığı destek. Ukrayna, işgalin ilk aylarında Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının yanı sıra binlerce Javelin ve Nlaw tanksavar füzelerini kullandı. Savaşın ilerleyen aylarında ise IRIS-‘T’ler, NASAMS’lar, Starstreak’ler ve en sonunda Patriot’lar sahadaki yerini aldı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Rusya’nın cephedeki en büyük kozlarından olan Wagner grubunun vahşeti dünya gündemine bomba gibi düştü. Putin’in özel olarak finanse ettiği birimin teslim olan askerlerine yaptığı canilik ortaya çıktı.

İşgalin beklenildiği gibi gitmemesi ve Rus tarafında ölü sayısının her geçen gün artması Wagner askerlerini de psikolojik olarak etkiledi. Bir süredir savaştan kaçan ve Ukrayna ordusuna teslim olan askerlerle ilgili korkunç bir detay açığa çıktı.

Cephede Wagner dehşeti 2 yasaklı hareketin sonucu hadım

YARALANAN ASKERLERİ KURTARMAK YASAK

Söz konusu olayda Wagner grubundan teslim olanların yakalandığı takdirde öldürülmeden hadım edildiği belirtildi. Vahşetin detayları bununla da sınırlı değil. Wagner grubu askerleri, son gelen bir emre göre yaralı askerlerini düştükleri yerde bırakıp kaçıyor. Kurtarmaya çalışanlara ise ağır cezalar veriliyor.