Çiller'den parti kurma sinyali: Merkez sağda yeni oluşum lazımKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2023 - 05:00

Çiller’den parti kurma sinyali: Merkez sağda yeni oluşum lazım

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, Yeni Şafak’a bazı açıklamalarda bulundu. Altı partinin bir araya gelerek parlamenter sisteme dönüşte mutabık …

Çiller’den parti kurma sinyali: Merkez sağda yeni oluşum lazım
Son Güncelleme :

28 Şubat 2022 - 11:22

Eski başbakanlardan Tansu Çiller, Yeni Şafak’a bazı açıklamalarda bulundu. Altı partinin bir araya gelerek parlamenter sisteme dönüşte mutabık kalmaları hakkında Çiller, bu sistemde ortaya çıkan koalisyonlar nedeniyle ülkenin yönetilemediğini söyledi ve çözümün bu olmadığını ifade etti.

‘BUGÜN TÜRKİYE’DE MERKEZ SAĞ YOK’

Açıklamalarında Türk siyasetindeki bölünmelere dikkat çeken Çiller, “Merkez bu bölünmeleri yumuşatan bir girişimdir. Bugün Türkiye’de ve bu koalisyonlar içinde olmayan şey merkez sağdır, merkez sağ yoktur. Birçok parti dolaşılıp, kaynatılıp ortasından çevrilen bir şeye merkez sağ diyemezsiniz. Veya yüzde 1’in 10’da birini almış partiye merkez sağ diyemezsiniz. Merkez sağ bütünleştirir, toparlar. Ülkeyi doğusu ile batısı ile, her noktası ile toparlar, kucaklar. Dolayısıyla bugün parlamenter sistemi koalisyonlarla talep edenlerin içinde merkez sağ olmamasının ayrıca büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

PARTİ KURACAK MI?

Çiller, parti kuracağı yönündeki iddialara da şu şekilde cevap verdi:

“Şu an öyle bir karar içerisinde değilim ama yaptığım bir tespit var. Toplum bölünmüş durumda. Toplumu kucaklamak lazım. Bunu en iyi yapabilecek girişimin her tarafı kucaklayan bir merkez sağ oluşumu olacağını düşünüyorum. Bunun Türkiye’ye yeniden kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bu, parti kuracağım anlamına gelmiyor ama bunu tespit etmem beni düşündürüyor. Bundan ibaret…”

Kıbrıs Haber