Çin 6 Aylık En Uzun Uzay Misyonunu Dün Gece BaşlattıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

9 Aralık 2022 - 07:18

Çin 6 Aylık En Uzun Uzay Misyonunu Dün Gece Başlattı

20. yüzyıldaki Soğuk Savaş periyodunun tetiklediği rekabetin de bir sonucu ve gelişmesi olarak Çin, bu ve sonraki yüzyıllarda uzay yarışında …

Son Güncelleme :

16 Ekim 2021 - 12:56

Çin 6 Aylık En Uzun Uzay Misyonunu Dün Gece Başlattı

20. yüzyıldaki Soğuk Savaş periyodunun tetiklediği rekabetin de bir sonucu ve gelişmesi olarak Çin, bu ve sonraki yüzyıllarda uzay yarışında bayrağı taşıyarak başkan olmak istiyor. Son yıllarda uzayın keşfinde savlı adımlar atan Çin, ürettiği uydu, roket, mekik, keşif araçları ve başka donanımlar ile kendine kâfi uzay programı geliştirme konusunda önemli ara kaydetti ve beşerli uzay seferlerinde ABD ve Rusya’nın yanında üçüncü güç olarak pozisyonunu pekiştirdi.

Ay keşif vazifesi, Mars keşif vazifesi, uzay istasyonları, uydu altyapıları üzere kıymetli çalışmaların yanı sıra Çin, beşerli uzay vazifeleriyle de öne çıkıyor. Ülke, gelişen uzay programı kapsamında 6 ay sürecek olan ve en uzun beşerli uzay vazifesi olarak kayıtlara geçecek misyon için 3 taykonotu taşıyan Şencou-13 uzay mekiğini dün gece uzaya gönderdi. Uzay mekiği, Long March-2F roketi tarafından mahallî saatle 00.23’te fırlatıldı.

Rekor bir müddet

Taykonot grubu, uzay programı için 6 aylık rekor mühlet boyunca yörüngede, uzay istasyonunda vazifelerini yerine getirecek. Takım içerisinde; 2008’te Şıncou-7 vazifesinde Çin ismine birinci uzay yürüyüşünü gerçekleştiren ve uzay seferi kahramanı unvanı verilen, bu seferin komutanlığını üstlenecek olan 55 yaşındaki Cai Cigang, vazifedeki tek bayan taykonot 41 yaşındaki Vang Yaping ve birinci uzay seyahatini gerçekleştiren 41 yaşındaki Yı Guangfu bulunuyor. Vang Yaping, 2013 yılında gerçekleştirilen ve uzay istasyonunun birinci prototipi niteliğinde olan Tiengong-1 modülüne demirleyen Şıncou-10 seferine katılarak, 2012 yılındaki Şıncou-9 misyonunda yer alan Liu Yang’tan sonra uzaya çıkan ikinci Çinli bayan olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin’in uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklamış ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemişti. Çin bu sebeple, 2022 yılına kadar kendi uzay istasyonunu kurmak istiyor. İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için 4 beşerli sefer ve dört kargo seferi yapılması planlanıyor.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.