Çocuk Hakları Çalıştayı Eylem Planı Lansmanı Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Ocak 2023 - 14:06

Çocuk Hakları Çalıştayı Eylem Planı Lansmanı Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirildi

Çocuk Hakları Çalıştayı Eylem Planı Lansmanı Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

04 Ocak 2023 - 22:42

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ülkede ilk kez gerçekleştirilen Çocuk Hakları Çalıştayı’nda elde edilen sonuçlarla hazırlanan eylem planı Cumhurbaşkanlığı’nda tanıtıldı.

Eylem planı kapsamında yer alan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın öncülüğünde hazırlanan Çocuk Adalet Yasa Tasarısı da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’ye sunuldu.

Lansmanda Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müşaviri Avukat Ziba Akkurt, Çocuk Adalet Yasa Tasarısı hakkında bilgi verdi.

Suça sürüklenen çocukların haklarını korumak ve topluma kazandırmak hedefiyle Çocuk Adalet Yasa Tasarısı’nın hazırlandığını aktaran Akkurt, suça sürüklenen çocukların çocuk mahkemeleri de kurularak güvence altına alınmasının önemine değindi.

Kadın Aile ve Çocuk Komitesi üyesi Doç. Dr. Süheyla Üçışık Erbilen de, Çocuk Hakları Çalıştayı raporu sonucunda oluşturulan 3 yıllık eylem planıyla ilgili detayları paylaştı.

Erbilen, çocuk, yaşlı gibi kırılgan grupların korunması için yasaların yeniden düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, çocukları ihmal ve istismardan korumak için önleyici tedbirlere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkede yaşayan çocukların sağlıklı, mutlu, güvenli olabilmelerini sağlamak için 2023-2025 yıllarını kapsayan Ulusal Eylem Planı oluşturulduğunu aktaran Erbilen, kısa orta ve uzun vadeli planlamalar yapıldığını belirtti.

Erbilen, Çocuk Adalet Yasa Tasarısı’nın da Meclis’ten bir an önce geçirilmesini istediklerini belirterek, bazı yasalarda uyumsuzluk olduğunu bu nedenle var olan yasaların gözden geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

Eğitim sisteminin çocuklar üzerindeki etkileri, ihmal ve istismardan korunmaları sağlıklı ve güvenli ortamlarda yetişmeleri için mevcut uygulamaları gözden geçirdiklerini ifade ederek, bu anlamda koruyucu önleyici tedbirlerin alınmasının önemi üzerinde duran Erbilen, “En büyük hedefimiz çocuklarımızın eğitim, sağlık sosyal haklar açısından hak ettikleri ortamlarda büyümelerini sağlamaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar da yaptığı konuşmada “Çocuklarımız yaşama sevincimizdir, çocuklarımız toplumumuzun geleceğidir, yarınların en kıymetli varlıklarıdır” diyerek çocuklara hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Çocuk Hakları Çalıştayı ve çalıştayın sonucunda hazırlanan eylem planının ve Çocuk Adalet Yasa Tasarısı’nın önemine değinerek katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu.

Ersin Tatar, “Umarım Çocuk Adalet Yasa Tasarısı Meclis’ten geçer ve hem sağlık, hem eğitim hem de adalet anlamında çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerine vesile olur” dedi.

Tatar, “Çocuklarımızı en iyi şekilde geleceğe taşımak devletimizin görevidir. İşte bu noktada devletimize sahip çıkmak önemli. Birlikte fedakarlık göstererek eşitlik temelinde adalet ve hertürlü ihtiyaca karşılık vermek gerek. Bu anlamda Cumhurbaşkanı olarak sosyal çalışmalarda emeğimiz olmuştur. Sadece Kıbrıs meselesinde değil sosyal açıdan da toplum değerini yükseltmek için verebileceğimiz mesajlar önemlidir. Halkımızı geleceğe taşıyabilmek için bu tür çalışmalar çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Haber