Çocukta o belirti varsa dikkat! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

26 Eylül 2022 - 18:15

Çocukta o belirti varsa dikkat! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs (Kovid-19) vakalarının …

Son Güncelleme :

10 Eylül 2021 - 17:07

Çocukta o belirti varsa dikkat! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs (Kovid-19) vakalarının büyük çoğunluğunda belirti göstermediğini söyledi.

Bu durumun sadece çocuklara özgü olmadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Açıkçası, yetişkinlerde yüzde 85’i, çocuklarda yüzde 90’ı belirtisiz geçiriyor. Bu bir taraftan iyi bir şey; ama bir taraftan da tanı koymayınca tedbir almayı zorlaştıran bir olay. Çünkü düşman nerede bilmiyorsunuz. Bir otobüse biniyorsunuz, orada virüs pozitif biri oluyor; ama o insan farkında değil. Ateşi yok, şikayeti yok, maskesini de doğru düzgün takmıyor, bütün otobüsü enfekte ediyor. Bu tamamen koronavirüse özel bir durum.”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

ÇOCUKLARDA BURUN AKINTISI VARSA DİKKAT

Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda klinik seyirde farklılıklar görüldüğünü belirterek, aileleri de uyardı:

“Alfa varyantından daha farklı geliyor. Delta varyantı, çok belirgin olmayan, soğuk algınlığı tablosu ile geliyor. Örneğin çocuk ateşi bile yok, sadece biraz öksürüyor, hapşırıyor, test yapıyorsunuz pozitif çıkıyor.

Eskiden ateşin, baş, vücut ağrısının, tat alma duyusunun bozukluğunun ön planda olduğu bir tablo varken, şimdi daha çok bir soğuk algınlığı tablosu ön planda. Bu da Delta varyantının klinikte yaptığı bir değişiklik. Aileler, burnu akan bir çocuğu koronavirüs olmayabilir, şu anda burun akıntısı yapan diğer virüsler de artmaya başladı; ama teorik olarak ‘bu çocukta koronavirüs olabilir’ diye düşünmeleri lazım.”

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.