Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Kenar çubuğu 1" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-1" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-1" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Notice: register_sidebar işlevi yanlış çağrıldı. "Footer" kenar çubuğu için id parametre dizisi belirtilmemiş. "sidebar-2" varsayılanına dönülüyor. id değerlerini kendiniz "sidebar-2" olarak düzenleyip, bu iletiyi gizleyebilir ve var olan kenar çubuğunun içeriğini koruyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için lütfen WordPress hata ayıklama bölümüne bakın. (Bu ileti 4.2.0 sürümünde eklendi.) in /home/u1302168/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078
COVID-19 Hastaları, Aylar Sonra Bile Semptom Gösterebiliyor « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

COVID-19 Hastaları, Aylar Sonra Bile Semptom Gösterebiliyor « Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

13 Haziran 2024 - 14:22

COVID-19 Hastaları, Aylar Sonra Bile Semptom Gösterebiliyor

Yeni bir araştırma, COVID-19’a yakalanan insanların üçte birinden daha fazlasında semptomların, tanı konulduktan aylar sonra bile devam ettiğini …

COVID-19 Hastaları, Aylar Sonra Bile Semptom Gösterebiliyor
Son Güncelleme :

30 Eylül 2021 - 11:03

Yeni bir araştırma, COVID-19‘a yakalanan insanların üçte birinden daha fazlasında semptomların, tanı konulduktan aylar sonra bile devam ettiğini veya tekrarladığını, bunun da potansiyel olarak uzun süreli COVID-19 vakalarının sayısının, önceden düşünülenden daha fazla olduğu anlamına geldiğini ortaya çıkardı.

PLOS Medicine dergisinde Salı günü yayınlanan çalışmaya göre araştırmacılar, araştırılanların yaklaşık %36‘sının teşhisten üç ve altı ay sonra hala COVID benzeri semptomlar bildirdiğini tespit etti. Bundan önceki çalışmaların çoğu, hastaların %10 ila %30‘unda COVID sonrası semptomların devam ettiğini varsaymıştı.

En az 3 hastadan 1’i aylar sonra bile semptom gösteriyor:

Çalışma, toplamda 388 bin 67 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Bu kişilerden 273 bin 618’i COVID-19’lu hastalardan oluşuyordu. Çalışmanın kontrol grubuysa 114.449 grip hastasından oluşturuldu. Çalışma grubunu belirlemek için milyonlarca elektronik sağlık kaydında anonimleştirilmiş verileri tarandı.

Araştırmacılar, özellikle göğüs/boğaz ağrısı, anormal solunum, karın semptomları, yorgunluk, depresyon, baş ağrıları, bilişsel işlev bozukluğu ve kas ağrısı gibi semptomlara baktı. Araştırmanın, 3 hastadan 1’inden daha fazlasının, COVID-19 teşhisinden 3 ila 6 ay sonra kaydedilen uzun süreli COVID’in bir veya daha fazla özelliğine sahip olduğunu gösterdiği açıklandı.

Ayrıca, tanıdan üç ila altı ay sonra uzun süreli COVID-19 geçirenlerin kabaca %40‘ının önceki üç ayda bu tür semptomlarla ilgili hiçbir kaydı olmadığı ve hastalığın akut aşamasından aylar sonra COVID semptomları gösterme şansının gribe göre iki kat daha yüksek olduğu da ortaya koyuldu. Bütün bunlara ek olarak Oxford’lu ekip, daha şiddetli COVID-19 hastalığı atlatan kişilerin, uzun süreli COVID’e yakalanma olasılığının da daha yüksek olduğu sonucuna ulaştı.

Kıbrıs Haber