Danimarka'da göçmenlere sosyal yardım için çalışma şartıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

2 Mart 2024 - 23:31

Danimarka’da göçmenlere sosyal yardım için çalışma şartı

Sıfır sığınma başvurusu hedefi koyan Danimarka’da göç ve entegrasyon, Avrupa’nın en zorlu göçmenlik politikalarının izlendiği ülkedeki seçmenler …

Danimarka’da göçmenlere sosyal yardım için çalışma şartı
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 17:54

Sıfır sığınma başvurusu hedefi koyan Danimarka’da göç ve entegrasyon, Avrupa’nın en zorlu göçmenlik politikalarının izlendiği ülkedeki seçmenler için kilit konu haline geldi.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, gazetecilere yaptığı açıklamada, göçmenlerden sosyal yardım alabilmek çalışmalarını istediklerini duyurdu.

GÖÇMENLERE 37 SAATLİK ÇALIŞMA ŞARTI

Buna göre, Danimarka’daki göçmenlerden sosyal yardım için haftada en az 37 saatlik çalışmayı tamamlamaları talep edilecek.

“HARÇLIKLARI İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDALAR”

Frederiksen, “İnsanların katkıda bulunma ve faydalı olma görevinin olduğu, düzenli bir iş bulamazlarsa harçlıkları için çalışmak zorunda oldukları yeni bir çalışma mantığı getirmek istiyoruz.” dedi.

“İNSANLARA KÖTÜLÜK YAPTIK”

Milletvekilleri tarafından onaylanması gereken planın, göçmenlerin topluma uyum sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlandığını belirten Frederiksen, “Çok uzun yıllar, onlardan hiçbir şey talep etmeyerek insanlara kötülük yaptık.” ifadesini kullandı.

“SOSYAL UCUZLUK OLARAK SONUÇLANACAK”

Ülkedeki sol kanadın temsilcisi Kırmızı-Yeşil İttifak’ın sözcüsü Mai Villadsen ise açıklamayı kınadı.

AFP’nin haberine göre, Villadsen, “Korkarım bu, devlet destekli sosyal ucuzluk olarak sonuçlanacak, insanları çılgın işlere gönderecek.” diye konuştu.

Kıbrıs Haber