DEAŞ'ı finanse eden Fransız şirket Lafarge, birleştiği rakibinin ismini aldıKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Mart 2023 - 09:19

DEAŞ’ı finanse eden Fransız şirket Lafarge, birleştiği rakibinin ismini aldı

Dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ’i finanse ettiği ve bu alakadan Fransız istihbaratının da haberdar olduğunu kanıtlayan …

DEAŞ’ı finanse eden Fransız şirket Lafarge, birleştiği rakibinin ismini aldı
Son Güncelleme :

09 Eylül 2021 - 6:48

Dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ’i finanse ettiği ve bu alakadan Fransız istihbaratının da haberdar olduğunu kanıtlayan dokümanlar ortaya çıkmıştı.

Fransız Yargıtayı, dün, Lafarge‘a DEAŞ’lı teröristleri finanse etmesi nedeniyle “insanlığa karşı suça ortak olmak” suçlaması yöneltilebilmesinin önünü açtı.

Bu kararın akabinde gözler şirketin İsviçre’deki ortağına çevirdi.

Yargıtay ayrıca Lafarge‘a yöneltilen “terörü finanse ettiği suçlamasını” da teyit etti.

SURİYE’DEKİ FABRİKAYI KAPATIP İSMİ DEĞİŞTİLER

Lafarge‘ın, DEAŞ’ı finanse ettiği suçlamaları ve 2014’te Suriye’deki fabrikasını kapattıktan aylar sonra Temmuz 2015’te İsviçre’deki rakibi Holcim ile birleşme kararı alması dikkati çekti.

Resmi birleşmenin akabinde İsviçre’deki şirketin ismi LafargeHolcim Ltd olmuştu. Lakin Fransız Yargıtayı’nın karar açıklamasına kısa mühlet kala şirket isim değişikliğine gitti.

4 Mayıs 2021’de yapılan şirketin yıllık genel konsey toplantısında hissedarlar küme isminin Holcim Ltd olarak değiştirilmesi lehinde oy kullandı ve şirketin yeni ismi İsviçre ticaret siciline kaydedildi.

Şirketten yapılan açıklamada ise isim değişikliğinin “verimlilik ve etki” üzere faktörler nedeniyle yapıldığı ileri sürüldü.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ KURTARMAYABİLİR

Swissinfo internet sitesinin Bloomberg’e dayandırdığı haberine nazaran, Fransa’da mahkemenin “Lafarge kararından” sonra, şirketin İsviçre’deki ortağı Holcim Ltd, Fransa’da cezai kovuşturma ile karşı karşıya.

Haberde, Holcim Ltd paylarının dün yüzde 4,2’den fazla kıymet kaybettiği ve bunun 29 Ocak’tan bu yana en büyük düşüş olduğu vurgulandı.

Bugün de şirketin payları yüzde 2 kıymet kaybederek süreç görüyor.

Şirketin satışları geçen yıl 23 milyar 142 milyon İsviçre frangı (25,5 milyar dolar) olarak açıklanırken, 60’tan fazla ülkede yaklaşık 70 bin çalışanı bulunuyor.

EVRAKLARA AA ULAŞTI

Anadolu Ajansının (AA) elde ettiği Fransız kurumlarına ilişkin dokümanlardaki bilgiler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge‘ın, DEAŞ ile ilgisi hakkında Fransız iç, dış ve askeri istihbarat servislerini daima bilgilendirdiğini ve ilginin Fransa devletinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini gözler önüne serdi.

AA’nın dün yayımladığı haberinde yer alan evraklarda, Fransız istihbarat ve devlet kurumları, Lafarge‘ı, terörü finanse ederek insanlığa karşı cürüm işlediği konusunda uyarmadı ve bu durumu bâtın tutanaklarda itiraf etti.

DEAŞ, Lafarge‘dan aldığı çimentoları sığınak ve tünel imalinde kullandı.

 

Kıbrıs Haber

Gönyeli Belediyesi