Denizci kefalete bağlandı, tutuksuz yargılanacakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 14:04

Denizci kefalete bağlandı, tutuksuz yargılanacak

Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 12:23

Denizci kefalete bağlandı, tutuksuz yargılanacak

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-sen) Avukatı Cansu N. Nazlı, Basın-sen üyesi Gazeteci Kazım Denizci‘nin, yurtdışına çıkışının yasaklanarak, ayda 1 gün ispat-ı vücutta bulunması şartıyla kefalet senedi imzalaması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verildiğini açıkladı

Nazlı: Yasadışı cemiyeti savunma ve teşvik

Nazlı Mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada Denizci’nin dün derdestlik emriyle tutuklandığını, evinin arandığını ve bugün de teminata bağlanması talebiyle Mahkemeye çıkarıldığını belirtti.

Nazlı, “Bugünkü celsede Tahkikat Memuru Polis Denizci’yle ilgili, Fasıl 154/Madde 57 “Yasadışı cemiyeti savunma ve teşvik” yan başlıklı suç ile Madde 59 “Tasarrufunda yasa dışı cemiyete ait müfsit ve propaganda niteliğinde yayınlar bulundurma” suçundan tahkikat yapıldığı bilgisini verdi” dedi.

“Kamu vicdanını zedeleyen yargılamalar”

Nazlı şöyle devam etti;

“Topluma hatırlatmak gerekirse; geçmişte kitap ve dergi bulundurmaktan veya müzik dinlemekten yargılanan çeşitli kişiler olmuştu. Bunlar kamu vicdanını zedeleyen yargılamalardı. Bu kabul edilemez ve çağ dışıdır. Denizci’nin bugünkü davası da Fırat Haber Ajansı‘ndan kaynak göstererek yayınladığı bir haberin bu anılan maddeler kapsamında suç teşkil edebileceğine dair bir soruşturmadır.

Denizci polise verdiği gönüllü ifadesinde, bu yayını kendisinin bir gazeteci ve gazetecilik etik kurallarına uygun olarak, kaynak göstererek yayınladığını ve içeriğine dair herhangi bir değişiklik de yapmadığını belirtti”

Kamalı Haber’in Mahkemeden verdiği bilgilerde de şunlar yer aldı;

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Aykut Özkan Kazım Denizci’nin “Yasadışı Cemiyeti Savunma ve Teşvik” suçuyla methaldar olduğunu belirtti.

Polis zanlının, 21 Ağustos ve 22 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kazım Denizci’nin ve Kıbrıs Radikal isimli sitesi ile Facebook sayfasında PKK isimli terör örgütünün ANF Fırat isimli haber ajansının yayınladığı haberleri paylaştığını belirtti.

Polis, söz konusu yayınlarla ilgili üniversitelerdeki akademisyenlerin bu yayınların terör örgütünün propagandasını yaptığına dair görüş belirttiğini söyledi.

Polis, zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirtip, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayarak, ayda 1 gün ispat-ı vücutta bulunması ve KKTC vatandaşı bir kefilin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.