Dev pitonun içinden timsah çıktı:Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

27 Kasım 2022 - 16:28

Dev pitonun içinden timsah çıktı:

Son Güncelleme :

10 Kasım 2022 - 18:21

Dev pitonun içinden timsah çıktı:

En büyükleri 9 metreye ve 100 kiloya kadar ulaşabilen dev piton türü, eyaleti istila etmiş durumda. Bir jeobilimcinin sosyal medyada yaptığı paylaşım, bu soruna dikkat çekerken, kullanıcıları da dehşete düşürdü.

Dev pitonun içinden timsah çıktı: 'Böylesini ilk defa gördüm'

1980’lerden itibaren, Güney Florida‘nın Everglades bataklıkları, bölgenin gördüğü en zararlı istilacı türlerden biri tarafından istila edildi: Bruma pitonu. Telefon direği büyüklüğündeki cüsseleriyle 7-8 metre ve hatta daha da fazla büyüyebilen bu devasa yılanlar, bölgenin küçük ve orta büyüklükteki memeli nüfusunu neredeyse tamamen yok etti ve bölgenin ekosistemine zarar verdi.

ŞEHİR MERKEZİNİN YANI BAŞINDA ON BİNLERCESİ YAŞIYOR

Bu ekosistem, Florida Everglades, yaklaşık binlerce kilometrekare büyüklüğünde bir alana hükmediyor. Birbirini ikiye bölen birkaç yol dışında bu ıssız subtropikal bataklıklar, Amerikan uygarlığının şebekesinden kopmuş durumda. Miami şehir merkezi, en azından on binlerce dev yılana ev sahipliği yapan geniş sulak alanlardan sadece 50 kilometre uzaklıkta. Güneydoğu Asya’ya özgü olan bu pitonlar, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne egzotik evcil hayvanlar olarak getirildi. 1980’lerde egzotik evcil hayvan ticareti patladığında, Miami bu tür binlerce yılana ev sahipliği yaptı.

KAÇINILMAZ İSTİLA

Dişi pitonlar yılda 50-100 yumurta yumurtlayabildiği ve canlıların bölgede doğal bir avcısı olmadığından, tehditleri artmaya devam ediyor.

Pitonlar yönetilemez boyutlara kadar büyüyebildiklerinden, bazı sorumsuz sahiplerinin yılanları vahşi doğaya salması kaçınılmazdı. Ancak çoğu uzman, pitonların Everglades’te, Andrew Kasırgası‘ndan bir süre sonra üreyen bir popülasyon oluşturduğuna inanıyor.

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

Bugün, yetkililerin bölgeyi ne kadar çok pitonun işgal ettiğine dair hiçbir fikri yok, çünkü büyük ölçüde uçsuz bucaksız erişilemezlikleri nedeniyle Everglades’te araştırma yapmak çok zor. Ve benekli kahverengi yılanlar, çalılık ortamına son derece iyi uyum sağlıyor.

GÖRÜNTÜLER OLAY YARATTI

Bölgeyi istila eden bir pitona dair şole edici görüntü, sosyal medyada şok etkisi yarattı. Jeobilimci model, 5 buçuk metrelik bir Burma pitonundan, bir buçuk metrelik bir timsahın çıkarıldığı anın görüntülerini, sosyal medya hesabından paylaştı.

26 yaşındaki Rosie Moore ve bir grup bilim insanı Florida’daki laboratuvarlarında, hala tek parça halinde olan timsahı canavarın midesinden yavaşça çekerken görüldü.

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

 

Daily Mail gazetesine konuşan jeobilimci, bunun Everglades’te genellikle memelileri ve küçük sürüngenleri avlayan istilacı pitonların yarattığı büyük sorunun altını çizdiğini söyledi.

“İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEY GÖRDÜM”

Moore, dev piton üzerinde araştırma yapabildiklerini, çünkü Florida eyaletinde yırtıcılık nedeniyle görülmesi gereken saha çalışanları tarafından yakalandıktan sonra ötenazi yapıldığını söyledi:

Bizi aradılar ve içinde büyük bir cisim olduğunu söylediler. Ya geyik ya da timsah olduğunu düşündük.

Pitonun otopsisi sırasında içinden içinden bir buçuk metrelik bir timsah çıktığını anlatan Moore, “Kesinlikle şoke edici, ilk defa böyle bir olay gördüm, hiç içinde böyle bir şey olan bir piton görmemiştim” dedi.

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

Instagram gönderisini ‘eğlence için’ paylaştığını anlatan Moore, bu kadar viral olmasına gerçekten şaşırdığını ifade etti ve ekledi:

Florida’daki istilacı pitonları ve onların oradaki yerli popülasyonlarımız üzerindeki etkilerini bu kadar az insanın bilmesi beni gerçekten şaşırttı.

Mekansal teknoloji ve insan çevre etkileşimleri konusunda uzmanlaşmış olan Moore, çözülmesi bunun zor bir problem olacağını söylüyor.

KAÇ TANE OLDUĞUNU BİLMEK İMKANSIZ

Bu sorunun daha fazla bilinirlik kazanmasını gerektiğini ve yavaş yavaş arttığını söyleyen Moore, daha fazla habercilik ve sosyal medya sayesinde biraz daha görünürlük kazandığını ifade etti. Ancak son yıllarda Burma pitonu popülasyonunun da önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Pitonlar hızla çoğalma özelliğine sahip ve çevrelerinde rahatça kamufle olabilirler. Bu da Moore’a göre şu anlama geliyor:

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

Kimsenin nerede olduklarını veya orada kaç tane olduğunu gerçekten bilmesi imkansız.

Moore ayrıca 2-3 yıl önce hafta sonları ve arkadaşları aracılığıyla modellik yapmaya başlamış ve sayfasının şu anda 16 binden fazla takipçisi var.

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

Jeoloji ve bilim alanında çalışanlar arasında, kadınların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğunı anlatan Moore, yer bilimlerinde çalışan kadınların klişesini kırmanın önemli olduğunu söyledi.

Medyada, bilim dünyasındaki kadınlar genellikle utangaç ya da aptal karakterler olarak tasvir ediliyor. Bence genç kadınların, durumun böyle olmadığını görmeleri önemli ve bilim insanı olmayı istemek gerçekten de harika bir şey olabilir. Bu anlamda, hayatımın her iki tarafını da göstermek ve kadınsı niteliklerimi korumak için iyi bir iş çıkarırken, saha ekipmanımı takıp dışarı çıkarak veri toplamak için üzerimi kirletmekten çekinmiyorum.

Karmaşık sorun göz önüne alındığında, Burma pitonlarının yırtıcılığını önlemek için basit bir çözüm yok:

Dev pitonun içinden timsah çıktı: Böylesini ilk defa gördüm

Güney Florida’nın subtropikal ortamı, Burma pitonlarının uzun yaşam süresi ve hızlı üremesiyle birleşmesinden ötürü bu yılanlar, Everglades Ulusal Parkı gibi ekolojik açıdan hassas alanları işgal etti.

Florida yılanlardan kurtulmaya çalışırken, bu sürüngenler zulme karşı yasalarla korunuyor. Bu yüzden avcıların hayvanları insanca avladıklarını kanıtlayabilmeleri gerekiyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.