Devasa Bir Güneş Fırtınası Bugün ve Yarın Dünya’yı VuracakKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 19:48

Devasa Bir Güneş Fırtınası Bugün ve Yarın Dünya’yı Vuracak

Uzmanlardan tüm dünyayı endişelendirecek bir açıklama geldi. Açıklamaya nazaran uzun aralıklarla meydana gelip Dünya’ya ulaşan büyük Güneş …

Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 19:54

Devasa Bir Güneş Fırtınası Bugün ve Yarın Dünya’yı Vuracak

Uzmanlardan tüm dünyayı endişelendirecek bir açıklama geldi. Açıklamaya nazaran uzun aralıklarla meydana gelip Dünya’ya ulaşan büyük Güneş fırtınalarından biri yakın vakitte gezegenimize ulaşacak. Bu bizim için kıyamet demek değil, lakin bir evvelki büyük fırtınada olanlara bakarsak bu seferki bilhassa kullandığımız çağdaş araçlarla ilgili düşünceler meydana getirebilir.

Bu stil büyük çaplı Güneş fırtınaları, 100 yıl civarı aralıklarla meydana geliyor. Hatta sonuncusu tam 100 yıl evvel, 1921’de gerçekleşti. Olayın bugünden başlayarak 12 Ekim’e kadar sürmesi bekleniyor. Fırtınanın elektrik şebekelerini etkileyip kuzey enlemlerinde kutup ışıklarını meydana getirmesi ise muhtemel.

Dijital alanda sıkıntılar ve kuzeyde beğenilen görünümler meydana gelebilir

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’nin (NOAA), yakın vakitte yayınladığı ihtarda meydana gelen Güneş fırtınasının alçak Dünya yörüngesindeki araçlarda sürüklenmeyi artırabilecek uydu ‘yönlendirme düzensizlikleri’ ve ‘elektrik şebekelerinde zayıf dalgalanmalar’ oluşturabileceğini söz etti. ‘G2’, yani orta şiddetli olarak nitelendirilen fırtına; belirtilene nazaran bu akşamüzeri Dünya’ya ulaşacak ve tesiri yarın devam edecek. Sky’ın yayınladığı haber durumu şu biçimde açıklıyor: Kutup ışıklarının bu gece İngiltere’nin ve Kuzey İrlanda’nın en kuzey bölümlerine ulaşması düşük bir ihtimal lakin Kuzey İrlanda’da bulutlar aralanıyor ve münasebetiyle görülme mümkünlüğü daha yüksek.

Kaliforniya Üniversitesi, Irvine’den ve VMware Research’ten Dr. Sangeetha Abdu Jyothi drumu şu sözlerle açıkladı: Bir Taçküre Kütle Atımı (CME) elektrik yüklü hususun ve beraberindeki manyetik alanın uzaya yayılmasını içerir. Bu Dünya’yı vurduğunda gezegenin manyetik alanıyla etkileşime girer ve gezegen kabuğunda ‘jeomanyetik olarak indüklenmiş akımlar’ üretir

15 Mayıs 1921’de gerçekleşen ve New York Demiryolu Fırtınası olarak hatırlanan benzeri bir olayda, dünyanın birçok yerinde bulunan elektrik ve telgraf denetim odalarında yangınlar çıkmıştı. Günümüzdeki kıtalararası internet kabloları bu dalgalara güçlü, fakat bu kablolarda ortalama 100 kilometre aralıklarda bulunan, elektrikle çalışan ve hasar görebilecek tekrarlayıcılar mevcut. Yakın vakitte oluşan fırtına her ne kadar devasa boyutlarda olsa da Dünya’ya ulaşan dalgaları ölçtüğümüzde orta dereceli bir fırtına. Bu hususta şanslıyız, çünkü Dünya, daha güçlü bir fırtınayı hafif ziyanlarla atlatacak durumda değil.

Kıbrıs Haber

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.