Doruk ve Alp'in annesi Ayşe Akın mahkemede 'İsias bir kum yığınıydı''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 02:42

Doruk ve Alp’in annesi Ayşe Akın mahkemede ‘İsias bir kum yığınıydı”

Doruk ve Alp’in annesi Ayşe Akın mahkemede ‘İsias bir kum yığınıydı”
Son Güncelleme :

04 Ocak 2024 - 12:27

İsias Otel duruşmasında Doruk ve Alp Akın’ın annesi Ayşe Akın dinlendi. Akın, “İsias bir kum yığınıydı… Aileler olarak kovalar bulduk, ellerimizle kazıdık, ellerimizdeki taş kum yığınına dönüyordu” dedi.

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden İsias davası duruşmasında bugün ikinci gün… Duruşmada müştekilerin beyanları alınıyor, sanıklar duruşmayı online olarak izliyor.

“KIBRIS’TA DA DEPREMİ HİSSETTİK, AKLIMIZIN UCUNDAN BİLE GEÇEMEDİ EVLATLARIMIZIN BURALARDA BUNLARI YAŞAYACAĞI”

Doruk ve Alp Akın’ın annesi Ayşe Akın da çocuklar adına sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

“İki oğlum ve eşimi böyle bir olayın yaşanacağını düşünmeden mutlu bir şekilde Adıyaman’a gönderdim. 6 Şubat sabahı telefonla uyandım” diyen Akın, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ta da depremi hissettik, aklımızın ucundan bile geçemedi evlatlarımızın buralarda bunları yaşayacağı. Arkadaşımın telefonuyla öğrendim depremi, aradığım telefonlara cevap alamıyordum. Sadece bir mesajla haberleştik. Sabahın nasıl olduğunu anlamadık, hiç haber alamadık, Adıyaman’dan bahsedilmiyordu haberlerde”.

“İSİAS BİR KUM YIĞINIYDI”

KKTC’den ailelerle birlikte devletin tuttuğu uçakla direk Adıyaman’a geldiklerini belirten Ayşe Akın, 99 depremini İstanbul’da yaşayan bir öğretmen olduğunu, depremlerde nelerle karşılaşabileceğini çocuklarına anlattığını, çocuklarının bu konularda projeler yaptığını anlattı, “Hiçbiri İsias’a benzemiyordu. İsias bir kum yığınıydı” dedi ve şöyle devam etti:

“İsias’a evlatlarımızı kurtarmaya geldik. Ben inancı güçlü bir anneyim, öyle bir görüntü karşısında dilim varmadı dua etmeye. İki evladımın nerde olduğunu anlayamadım. Dün gördünüz ya İsias’ın üzerinde çatı denilen yeri, sadece o vardı. Hiçbir şey yoktu, dozer yoktu, iş makineleri yoktu”

“AİLELER OLARAK KOVALAR BULDUK, ELLERİMİZLE KAZIDIK, ELLERİMİZDEKİ TAŞ KUM YIĞININA DÖNÜYORDU”

“Aileler olarak kovalar bulduk, ellerimizle kazıdık, ellerimizdeki taş kum yığınına dönüyordu. Hiçbiri de ağır değildi. O demirler nerelerden gelmiş acaba, nereden alınmışsa o demirler, biz kum yığının içinde gördük onları. Güzümle bir tahta bile görmedim” diyen Akın şöyle devam etti:

“Moloz dediğimiz şeyler var ya, İsias’ın durumu öyleydi. Adalet için buradayım. Can parçası evlatlarımızı arkadaşlarımızı kaybettik. Biz adalet için buradayız, aileler olarak yaşadıklarımızın çok küçük bir parçasını anlatabiliyoruz. Dozerlerin karşısında kepçeleri takip eden bir anneyim, çocuklarımızın bedenlerinin zarar görmemesi için bekledik. Çantasını gördüm çocuğumun. Biz saatlerce enkazın önünde çocuklarımızı bedenine zarar gelmeden çıkaralım diye uğraştık. Bütün tanılara ben girdim ilk başta. İlk ulaştığımızda binanın arka tarafından başlanıldı”.

“YATAKLARINDAN KALKAMAMIŞ CANLARLA KARŞILAŞTIK”

Yataklarından kalkamamış canlarla karşılaştıklarını söyleyen ve bunları anlattığı için ailelerden özür dileyen Ayşe Akın, şöyle devam etti:

“10 saniye içinde kum yığınına dönmüş İsias’tan bahsediyorum. Bizim çocuklarımıza vardığımızda ise Doruk’un cansız bedenini çökmüş binadan bütün olarak kurtarmaya çalıştık. İtinayla çıkardık çocuklarımızı. Ben çocuklarımdan ayrılmazdım. İki evladımı ben yukarıda, o aşağıda bayraklara sarılı tabutlarda getirdim. Çocuklarımıza Şampiyon Melekler diyorlar. İsias senin de kaderin biziz.”