Dr. Suat Günsel Camii’ açılmadan davalık olduKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

29 Şubat 2024 - 01:49

Dr. Suat Günsel Camii’ açılmadan davalık oldu

Dr. Suat Günsel Camii’ açılmadan davalık oldu
Son Güncelleme :

10 Ocak 2024 - 20:33

Lefkoşa’nın köklü ailelerinden Sanver ailesi, açılışı yarın yapılacak olan Dr. Suat Günsel Camii’nin park yerinin izin alınmadan kendi arsaları üzerine yapıldığı gerekçesiyle Günsel ailesini dava etti.

KKTC’nin  62 kubbe ve 6 minareye sahip, en büyük camisi Dr. Suat Günsel Camii daha açılışı yapılmadan mahkemelik oldu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da katılımıyla açılışı yarın gerçekleşecek olan Dr. Suat Günsel Camii’nin park yeriyle ilgili bir arsa problemi gün yüzüne çıktı.

Suat Günsel ailesinin Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) kampüsü içerisinde yaptırdığı caminin park alanının Lefkoşa’nın köklü ailelerinden Önder AVM’nin (Atleks) sahipleri Sanver ailesinin arazisine inşa edildiği anlaşıldı.

Sanver ailesi ise caminin park yeri alanının kendi arazileri içine inşa edildiği ve kendilerinden inşaat için izin alınmadığı gerekçesi ile Günsel ailesini dava etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ahmet Sanver, caminin önemli bir bölümünün kendi arazileri üzerine yapıldığını kaydetti. Bu inşaat için kendilerinin izni olmadığını dile getiren Sanver, “Biz mal sahipleri olarak kul hakkımızı helal etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ahmet Sanver’in açıklamasının devamı şu şekilde:

“Bu camide yapılacak olan duaların haram olduğu ve caiz olmadığı günah olduğu açıkça ortadadır. Arazimiz işgal edildi. Günsel’i önce Allah’a sonra mahkemelere havale ediyoruz.”