Düzce'de 5.9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve Ankara'dan da hissedildiKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 20:15

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve Ankara’dan da hissedildi

Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 11:40

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde deprem! İstanbul ve Ankara’dan da hissedildi

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 6.5 kilometre derinliğinde meydana deprem çevre illerden de hissedildi.

Korkutan depremin ardından Düzce 4.7 büyüklüğünde artçı bir deprem ile tekrar sarsıldı. Büyük bir panik yaşayan vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Yaşanan deprem sonrasında Düzce, Sakarya Bolu ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

AFAD depremde Düzce’de 37, İstanbul’da 1, Bursa’da 4, Zonguldak’ta 6, Sakarya’da 1 ve Bolu’da 1 olmak üzere toplamda 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Depremin ardından Düzce’ye giden Bakan Soylu, 100’ün üzerinde artçı depremin meydana geldiğini söyledi.

Daha sonra depremden bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin yaklaşık 6.5 kilometre derinliğinde meydana deprem İstanbul, Ankara, Sakarya, Bartın, Bolu ve diğer çevre illerden de hissedildi.

BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ’DEN AÇIKLAMA

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, deprem sonrası yaptığı açıklamada şu ana kadar kendilerine ulaşan bir yıkım haberi olmadığını kaydetti. TGRT Haber‘e konuşan Özlü, şunları söyledi:

Çok şiddetli hissedilen bir deprem oldu. 12 Kasım’da deprem farkındalık tatbikatı yapılmıştı ve bundan sonra gerçekleşti bu deprem. Şu anda elektrikler kesik, insanlar dışarıda. Ölü ve yaralı konusunda şu ana kadar bize ulaşan bir bilgi yok. İnşallah olumsuzluk yaşanmamıştır. Bütün ekiplerimiz dışarıda. Elimizde çok sayıda veri yok. İnsanlar evde durmak istemiyor. Depremden sonra bir iki artçı sarsıntı daha yaşadık. Bu da çok normal. Düzce’de depreme karşı diğer illere göre insanların farkındalığı daha yüksek. Son yıllarda yapılaşmada deprem yönetmeliklerini en son versiyonlarına kadar harfiyen uyguladık. Yüksek yapılaşmaya son verdik. Zemin + 4 kattır. Doğrusunu isterseniz büyük bir yıkım beklemiyoruz.”

SAKARYA, DÜZCE, BOLU, KARADENİZ EREĞLİSİ’NDE OKULLAR TATİL

Yaşanan deprem sonrasında Düzce, Sakarya Bolu ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde eğitime bir gün ara verildi

YARALI SAYISI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca depremde Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısının 35 olduğunu duyurmuştu. Ancak saat 09.00 sıralarında güncelleme yapan AFAD; Gölyaka’daki depremde Düzce’de 37, İstanbul’da 1, Bursa’da 4, Zonguldak’ta 6, Sakarya’da 1 ve Bolu’da 1 olmak üzere toplamda 50 kişinin yaralandığını açıkladı.

BAKAN SOYLU: CAN KAYBI BULUNMAMAKTADIR

Depremle ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valilik, AFAD ve 112’ye ulaşan herhangi bir can kaybı bilgisi bulunmadığını açıkladı.

Soylu’un açıklaması şu şekilde:

“Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir.”

AFAD: AN İTİBARİYLE OLUMSUZ BİLGİ YOK

AFAD’dan yapılan yeni açıklamada ise meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı kaydedildi. Açıklamada Düzce, Ankara, İstanbul ve Sakarya AFAD ekiplerinin bölgeye sevk edildiği de bildirildi.

İLK GÖRÜNTÜLER

Korkutan depremin ardından, şu ana kadar bazı evlerde küçük çaplı hasarlar meydana geldiği bildirildi. Vatandaşlar yaşanan deprem sonrası büyük panik yaşadı ve kendilerini sokağa attı.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem sonrası Düzce Adliyesi’nde yaşanan hasar kameralara böyle yansıdı.

74 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca, Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 4,3 olmak üzere 106 artçı deprem yaşandığı bildirildi.

AFAD‘ın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından saat 09.05 itibarıyla; En büyüğü 4,3 olmak üzere 101 artçı sarsıntı yaşanmıştır. Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 vatandaşımız yaralanmıştır. Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD ve ilgili kurumlarımızdan toplam 422 personel ve 120 araç görev yapmaktadır. Gelişmeleri takip ediyoruz.”

KOCAELİ VALİSİ YAVUZ: OLUMSUZ İHBAR YOK

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Düzce’de depremi bizler de hissettik. Bir korku olması normal. Vatandaşlarımızın bir kısmı sokağa çıktı. Şuan için hayat normale döndü.” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise  “Kocaeli’de herhangi bir olumsuzluk yok. Ekiplerimizin çalışmaları devam ediyor. Bir panik hali yok” ifadelerini kullandı.

TGRT HABER SPİKERİ CANLI YAYINDA DEPREME YAKALANDI

AFAD VE KANDİLLİ BİLGİLENDİRİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi internet sitelerinde, Türkiye’de son 24 saatte meydana gelen son depremlerin saati ve şiddeti anlık olarak takip edilebiliyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından kaydedilen depremlere aşağıda yer alan site linkleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

İŞTE SON DEPREMLER

AFAD ve Kandilli tarafından yayımlanan listede İstanbul, Elazığ, Düzce, Muğla, Tokat, Bingöl, İzmir, Manisa, Malatya ve birçok ile ait son dakika deprem bilgileri yer alıyor.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.