Erdoğan ''Tarihi karar başta Kıbrıs Türklerine hepimize hayırlı olsun''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

28 Kasım 2023 - 22:49

Erdoğan ”Tarihi karar başta Kıbrıs Türklerine hepimize hayırlı olsun”

Erdoğan ”Tarihi karar başta Kıbrıs Türklerine hepimize hayırlı olsun”
Son Güncelleme :

12 Kasım 2022 - 21:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katıldığı Özbekistan ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını NTV adına ziyareti takip eden Burcu Kaya aktardı.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 9. Zirvesi’ni başarıyla tamamladıklarını belirten Erdoğan, görüşmelerde Türk dünyasına ilişkin güncel meseleleri etraflıca ele aldıklarını, gelecek dönemde işbirliği yapılacak alanları belirlediklerini söyledi.

Geçen sene İstanbul’daki tarihi zirvede Türk dünyası vizyon belgesinin kabul edildiğini, belgeyle gelecek 20 yıla dair hedeflerin ortaya konulduğunu anımsatan Erdoğan, bu zirvede de ilk 5 yıllık uygulama kılavuzu niteliğindeki strateji belgesinin kabul edildiğini aktardı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ticaretten ekonomiye, kültürel konulardan çevre sorunlarına kadar geniş bir yelpazede işbirliğimizin alt yapısını oluşturacak bir dizi anlaşmaya imza attık. Türk Konseyimizin Teşkilata dönüştürülmesiyle Nahçıvan Anlaşması’nda ortaya çıkan değişiklik ihtiyacını akdettiğimiz bir protokolle giderdik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu çerçevede gözlemci üye olmasını kabul ettik. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını gösterdik. Alınan bu tarihi kararın başta Kıbrıs Türkleri olmak üzere hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Kardeşlik hukukumuzun gereğini yerine getirdikleri için tüm liderlere teşekkür ediyorum.”

Zirvede ayrıca ulaştırma, medya, kültür, turizm projelerinde atılabilecek ortak adımların görüşüldüğünü ifade eden Erdoğan, “Özellikle finans alanında dayanışmamızı güçlendirmek maksadıyla Türk Yatırım Fonu’nu kurduk. Fonun sağlayacağı imkanların işbirliğimizi daha da kuvvetlendireceğine ve faaliyetlerimize ivme kazandıracağına inanıyorum” diye konuştu.