Erdoğan, '' yemin etti''Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

5 Aralık 2023 - 15:21

Erdoğan, ” yemin etti”

Erdoğan, ” yemin etti”
Son Güncelleme :

03 Haziran 2023 - 15:37

Akşam yeni kabineyi açıklayacak olan Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yemin etmek için Meclis’e geldi. Mazbatasını Bahçeli’den alan Erdoğan, laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalarak görevini tarafsızlıkla yerine getireceğine dair namusu ve şerefi üzerine yemin etti. Erdoğan’ın yemin törenine muhalafet düşük katılım gösterdi. Törene katılan muhalif vekiller ise ayağa kalkmadı.

Erdoğan, 'görevini tarafsızlıkla yapacağına' yemin etti
Fotoğraf: AA

“Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” şeklindeki yasa hükmüne işaret edilerek yapılan itirazlara rağmen üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, saat 14.50’de Meclis’e geldi.

Erdoğan, en yaşlı üye olması sıfatıyla geçici Meclis Başkanı olarak görev yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den mazbatasını aldı.

Daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda yemin etti. Yeminin ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, muahlefet rağbet göstermedi. Katılan vekiller ise Erdoğan salona geldiğinde ayağa kalkmamayı tercih etti.

Yemin sonrasında Erdoğan, Meclis’ten ayrıldı.

BİLAL ERDOĞAN VE SELÇUK BAYRAKTAR LOCADA

Erdoğan’ın yemin törenine aile üyeleri katıldı. Locada eşi Emine Erdoğan ile birlikte oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Selçuk Bayraktar yer aldı.

LAİKLİK VE TARAFSIZLIK İÇİN YEMİN ETTİ

Erdoğan’ın okuduğu Cumhurbaşkanı yemini şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”