Erdoğan'dan Esat'a 'siyasette küslük olmaz' görüşelimKıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

1 Aralık 2022 - 13:05

Erdoğan’dan Esat’a ‘siyasette küslük olmaz’ görüşelim

Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 14:32

Erdoğan’dan Esat’a ‘siyasette küslük olmaz’ görüşelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esad ile görüşmeye yeşil ışık: Siyasette küslük dargınlık olmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüşmeye yeşil ışık yaktı. Erdoğan, “Esad ile görüşme olabilir siyasette küslük dargınlık olmaz” diyerek bölgedeki gerginliğin, diyalog yolu ile çözülmesi için açık kapı bıraktı.

Erdoğan’ın görüşme talebine, Esat’ın olumlu cevap vermesi halinde bölgede barışa bir adım atılarak, yumuşama sağlanacağı öne sürülüyor.

Aydınlık gazetesinin Suriye’deki kaynaklarından edindiği bilgilere göre Esad, geçen gün Suriye’nin önde gelen aydınlarıyla bir toplantı yaptı. Basına kapalı toplantıda öne çıkan konulardan biri Türkiye-Suriye ilişkileri oldu. Esad’a, son zamanlarda Türkiye’den yapılan açıklamalar hatırlatılarak bu konuda soru yöneltildi. Suriye’nin tutumunu aktaran Esad, bölgedeki emperyalist müdahalelere ve teröre dikkat çekti.

Esad bunların çözümü olarak ilişkilerin düzelmesi gerektiğini belirtti. Esad, Suriye ile Türkiye’nin bir an önce masaya oturması ve istihbarat düzeyindeki görüşmelerin siyasi bir iş birliği ve güç birliğine dönmesinin önemli olduğunu ifade etti.

FAYSAL MİKDAT: TERÖR NEREDE OLURSA OLSUN KINIYORUZ

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat da Taksim’deki terör saldırını kınadı.

Suriye’de olası operasyonu da değerlendiren Mikdat, Türkiye’nin bu gerekçeyle harekete geçip “Suriye’deki durumu daha karmaşık hale getirecek adımlar atmaması” gerektiğini söyledi.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.