Erdoğan'dan üçüncü nükleer santral mesajı:Kıbrıs Haber | Kıbrıs CNN Haber | Kıbrıs Haberleri

2 Mart 2024 - 22:47

Erdoğan’dan üçüncü nükleer santral mesajı:

Erdoğan’dan üçüncü nükleer santral mesajı:
Son Güncelleme :

04 Kasım 2022 - 20:37

Erdoğan üçüncü nükleer santral  üzerinde ‘Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor’ diyerek bir nükleer santral daha yapılacağına vurgu yaptı

Erdogan

KAYNAK,GETTY IMAGES

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu ve Sinop’ta açılması beklenen nükleer santrallere ek olarak bir üçüncü santral üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

A Para, A Haber, ATV ve A News ortak canlı yayınına katılan Erdoğan, bu santralle ilgili doğrudan bir bilgi vermedi ancak “Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor” dedi.

Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki bir ünitenin 2023’ün sonu veya 2024’ün başında açılacağını dile getiren Erdoğan, kalan üç ünitenin de belirli aralıklarla daha sonra açılacağını söyledi.

Erdoğan, Sinop’taki nükleer santralin de dört üniteli olacağını belirterek şöyle konuştu:

“Akkuyu bize 4 bin 800 megavat enerji sağlayacak, Sinop da aynı şekilde. Bunların her biri bizim enerji tüketimimizin yüzde 20’sini sağlayacak.”

Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, Türkiye ile Sinop’ta nükleer güç santrali inşa edilmesine yönelik müzakerelere başladıklarını duyurdu.

Halihazırda Mersin’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) çalışmalarını sürdüren Rosatom‘un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Sinop’un dört üniteli bir nükleer santral inşası için “son derece cazip” bir nokta olduğunu söyledi.

Akkuyu Nükleer Santrali’nde ise inşaat süreci devam ediyor ve önümüzdeki aylarda santralin ilk güç ünitesinin çalıştırılması hedefleniyor.

kaynak BBC